ПОВЕЋАЊЕ сиве економије, незапослености и цена, јасно указују да нису, на време, предузете адекватне мере – тврди Горан Ковачевић, председник Секције за трговину при Удружењу послодаваца Србије.
Ковачевић подсећа и да смо почетком године литар млека у просеку плаћали 74, а данас 88 динара, јестиво уље било је 119, а сада 168. Свињско месо плаћамо око 100 динара више за килограм, а пилеће и до 120 динара више.
– Пошто је утврђено да не постоји монопол у трговини робе широке потрошње, онда не постоји ниједан разлог за уплитање државе у регулацију тржишта – наглашава Ковачевић. – Никада и никоме није објашњено како се дошло до опште стопе марже од 10 одсто, као оправданог нивоа. Није објашњено како је закључено да су марже на хлеб и уље ипак превелике, на основу које стручне анализе. Једино сидро које држи цене јесте слаба куповна моћ становништва, а такво одржавање цена погубно је за привреду земље.
Помоћник министра спољне и унутрашње трговине Љиљана Станковић, тврди, пак, да је Влада, у протеклих 100 дана, предузела низ мера за унапређење законске регулативе и унапређење тржишта.
Криза је, према речима Мирослава Милетића, потпредседника ПКС, највише последица оставила у трговини. Промет је на свим нивоима осетно смањен, а посебно је угрожено пословање малих трговина у Србији. Ипак, како је нагласио, влада је у првих 100 дана низом мера успела да обезбеди макроекономску и финансијску стабилност.
Новости