Код Краљеве чесме у Лисичијем потоку сутра у 13 часова биће одржан помен на месту на којем су непосредно по ослобођењу Београда припадници Озне, без суђења, ликвидирали неколико хиљада грађана.
Историчари и припадници Комисије за пописивање жртава које су убили комунисти у архивама БИА пронашли су бројна документа која откривају масовне злочине. Историчар Срђан Цветковић, некадашњи секретар Комисије за тајне гробнице каже да су најзначајнија документа “Књиге стрељаних”.
Историчари из Србије, Словеније и Хрватске су утврдили да је наређење за масовна стрељања издао Јосип Броз Тито, који је концентрисао сву власт у својим рукама. Он је истовремено био председник партије, државе и владе, као и министар војни и врховни командант. Наређење је ишло преко секретара Централног комитета КП Александра Ранковића Леке, који је био истовремено министра полиције и шеф Озне која је одговарала само Брозу.
Захваљујући Ђинђићу први споменик у Србији
Захвљујући личном залагању премијера Зорана Ђинђића, 2001. године Милица Веселиновић је успела да откопа кости оца Миодрага Веселиновића, предратног предузимача, који је стрељан у близини манастира Ваведење 8. новембра 1944. са групом људи означених као класни непријатељи комуниста. Она је преко једног од преживелих заробљених Италијана који су затрпавали раке, имала сазнања о месту где је стрељан њен отац.
У Словенији 100.000 жртава
Комисија Владе Словеније до сада је открила 581 масовну гробницу и пописала 100.000 жртава које су стрељале партизанске јединице. Чланови те Комисије су у архивама пронашли само 281 пресуду на смрт за период од 1945. до 1952. у Словенији.
Др Митја Ференц, професор историје на Универзитету у Љубљани и члан словеначке комисије, каже за “Блиц” да су масовним гробницама налази знатно више жртава него што су претпостављали.
– На пример, тако је било са јамом Тезо код Марибора, где смо препостављали да има око 2.000 жртава. Када смо почели са откопавањем, само у првом слоју откривено је 1.179 тела. Како је ров дуг 900 метара, претпостављамо да у њему има око 15.000 жртава. Испоставило се да је то јама са највећим бројем жртава у југоисточној Европи. У Худу јами, код Лашког пронађена су тела 726 убијених без прострелних рана, који су живи закопани – каже професор Ференц.
Словеначка Скупштина је још 1992. донела закон о помирењу различитих покрета отпора, јер су тамо постојали, осим партизана, Плава гарда која је била под командом Драгољуба Драже Михаиловића и Бела гарда која се борила за независност Словеније. Од 1996. почеле су прве ексхумације код Цеља и Марибора, а 2001. Влада је донела уредбу о уређењу пронађених гробница.
Вук З. Цвијић, Блиц.рс
ovde je KRIMINALAC Djindjic POTPUNO NEBITAN I MARGINALAN LIK !!! NIJE NEGO zahvaljujuci bas njemu …
Проклетство безбожника и уличара.