Хелм

Сестра Мила Ђукановића би да Србију отрује никлом и отпадом!

Сестра бившег црногорског премијера Мила Ђукановића и њен партнер основали су две оф-шор компаније на Малти које су повезане са рударском индустријом и прерадом минерала, пренео је портал “Вијести.ме”.

Како се наводи, њихова имена се наводе у “Рајским папирима”, у недељу објављеној бази података са више од 13 милиона докумената који су процурели из две агенције за пружање офишор услуга и пословних регистара.

Међу профилима моћних људи чије су оф-шор фирме откривене у бази, које је урадио Међународни конзорцијум истраживачких новинара (ИЦИЈ), је и онај Ане Ђукановић, под њеним ранијим презименом Коларевић и њеног партнера Радомира Вукчевића.

“Коларевић је била акционар у фирми ‘Ранин Лтд’, компаније регистроване на Малти 2012. године, када је њен брат Мило Ђукановић последњи пут изабран за премијера. “Вијести.ме” преносе да је, према извештајима српских медија, “Ранин” је власник “Србија никла’, рударске компаније, која је 2012. хтела да инвестира око 1,4 милиона долара у тамошња налазишта никла, што је изазвало протесте у Србији због ризика по здравље од ‘експлоатације никла'”, стоји у профилу Ђукановићеве ИЦИЈ-а.

Према документима из малтешког регистра предузећа од 2012. до 2015, више од 90 одсто послова “Ранина” је било “ван Малте”.

“Октобра 2015, Коларевићева је продала пола својих акција директору ‘Србија никла’ Радомиру Вукчевићу, који је постао и директор ‘Ранина’ уместо ње. Тренутно је једини акционар, према документима из малтешког регистра”, тврди ИЦИЈ.

Друга оф-шор фирма овог пара је била повезана са финском рударском компанијом.

“Документи, такође, показују да су Коларевић и Вукчевић били директори ‘Руукки Интернатионал Лтд’, малтешке филијале финске компаније, специјализоване за рударство и прераду минерала. У октобру 2017, ова фирма се водила као угашена на Малти”.

Коларевићева је одговорила ИЦИЈ-у да је била део “оснивачке и управљачке структуре” “Ранина” у кратком периоду након оснивања, а да компанија и њене филијале нису оствариле никакав профит, јер нису испуниле потребне услове за почетак својих активности, пише ИЦИЈ.

Као се додаје, “она није одговорила на конкретна питања о фирми ‘Руукки Интернатионал'”.

Портал преноси и да су српски медији 2012. писали да је тадашњи министар рударства разговарао са Ђукановићевом о улагању 1,2 милијарде евра у налазишта никла, на три локације у Србији. Она је то негирала.

“Ако је то што сам у приватној вези са господином Вукчевићем доказ да улажем толики новац, савршено је јасно о чему се ту ради. Намера да се неко меша у мој приватни и пословни живот је скандалозна и криминална. О причи коју ми подмећете знам понешто од човека с којим живим и коме, ваљда имам право да дајем стручна и правна мишљења у вези са било чим, па и у вези са овим пројектом. Нисам се састала са министром и нисам га у животу видела”, тврдила је тада Ђукановићева у писму “Блица”.

Иако је пословање преко оф-шор дестинација легално, оф-шор компаније се често користе за скривање правог власника, имовине, избјегавање плаћања пореза и прање новца. Ово не значи да су Ђукановићева и Вукчевић било чиме прекршили закон.

ИЦИЈ пише да се породица Ђукановић сматра једном од најбогатијих у Црној Гори, а да је адвокатица Ана Ђукановић имала некретнине и акције вредне више од 3,5 милиона долара 2009, према тадашњем истраживању ИЦИЈ-а и сарајевског Центра за истраживачко новинарство.

Вестионлине, Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!