Турски председник Реџеп Тајип Ердоган јуче је посетио Атину. Ово је прва посета једног турског лидера Грчкој у чак 65 година. Две суседне земље, иако су обе НАТО чланице, међусобно гаје бројне анимозитете, а и питање граница никада није до краја решено.
Турски председник Реџеп Тајип Ердоган јуче је посетио Атину, главни град Грчке. Ово је прва посета једног турског лидера Грчкој у последњих 65 година. Наиме, две суседне земље, иако су обе НАТО чланице, међусобно имају бројне анимозитете, а и питање граница никада није до краја решено, односно постоје разне претензије са обе стране.
Изгледа да је све то утицало на јучерашњу посету која је требало да буде историјска и са циљем зближавања Грчке и Турске. То, ипак, и није прошло тако добро.
Наиме, већ церемонија добродошлице претворила се у дипломатски обрачун. Грчки председник Прокопис Павлопулос, који је дочекао Ердогана, упустио се с турским председником у свађу око бројних тема – од питања северног Кипра, односа према муслиманима, па до интерпретације међународних споразума који дефинишу границе између Турске и Грчке.
До неочекиваног Павлопулосовог дочека је дошло када је Ердоган, пре него што је слетео у Атину, поручио да Споразум из Лозане из 1923. (између Турске и коалиције Антанта) треба да прође ревизију. Та изјава успаничила је грчко руководство, па су одмах заузели обрамбене позиције.
Ситуација је кулминирала састанком у подне када је грчки председник Павлопулос поручио да се споразум из 1923. (којим су дефинисане границе) ни по коју цену неће мењати. Намргођени Ердоган, који је седео поред њега, са друге стране, поручио је да поједине детаље у том споразуму “треба појаснити”.
За време касније конференције за новинаре са грчким премијером Алексисом Ципрасом такође је било напето. Наиме, Ципрас је поручио: “Искрено, мало сам збуњен. Не схватам шта он жели са уговором из 1923” – док је Ердоган стајао поред њега.
Турски председник је у два наврата за време гостовања у Атини рекао да није тачно да Турска има територијалне аспирације према Грчкој, али, чини се да Грци немају поверења у такву изјаву.
Први сусрет у Грчкој након 65 година замишљен је и представљен у медијима као зближавање, али на крају се претворио у нешто сасвим друго – дан врло напете дипломатије.
Снимке и фотографије гнева милиона муслимана и сукобе са израелским снагама, које је изазвало пребацивање престонице из Тел Авива у Јерусалим, погледајте ОВДЕ.
Извор: advance.he, Правда
фото: АП