Пекинг – Комунистичка партија Кине јуче је, дан по завршетку 18. конгреса, саопштила састав новог Сталног комитета Политбироа, најмоћније институције која ће водити Кину у наредној деценији.
Нови шеф партије Си Ђинпинг(59), будући премијер Ли Кећијанг (57), и потпредседник владе задужен за економске послове Ванг Ћисан (64), именовани су како се и очекивало у елитни комитет. Сва тројица важе за харизматичне политичаре новог кова и обазриве реформаторе.
Остала четири члана, Џанг Деђијанг (65), Ју Џенгшенг (67), Лију Јуншан (65), и Џанг Гаоли (65), имају репутацију конзервативнијих.
Си је именовањем за новог генсека КП добио мандат да води другу привредну силу света и носи се с проблемима од корупције до успореног привредног раста и све гласнијих захтева јавности за променама.
Стални комитет Политбироа, тело које у последњој инстанци доноси све најважније одлуке, на овом конгресу је смањено са девет на седам чланова што ће у неку руку олакшати Сију контролу над овим телом и убрзати доношење одлука које по традицији треба да буду једногласне.
Си је јуче промовисан и за председника Централне војне комисије, што је руководећа функција у кинеској војсци. Он већ дуго важи за изабраног наследника председника Ху Ђинтаоа (69), који ће, како се очекује, дати оставку у марту и место шефа државе препустити Си Ђинпингу.
Именовање Сија у војну комисију сматра се неопходном припремом за највишу функцију у држави. Међу аналитичарима преовлађује оцена да је, од стварања НР Кине 1949, детаљно испланирана још једна мирна смена на кинеском политичком врху.
Смена је, формално, обављена пре две године када је Си постављен за потпредседника државе, а сада је – јачањем власти у партији и у армији – добила природну завршницу, уз прећутну поруку да Кина наставља да се развија стабилно, без потреса на унутрашњем и без конфронтација на спољном плану.
Обраћајући се јавности и новинарима на завршетку партијског скупа какви се одржавају сваких пет година у Великом дому народа, Си је рекао да разуме жеље људи за бољим животом, али и упозорио да пред њима стоје озбиљни изазови.
„Партија се суочава са многим озбиљним изазовима и постоји много проблема у КП које треба хитно решити”, истакао је нови генсек.
Пред камерама из целог света, он је потом јавности представио осталих шест чланова Сталног комитета Политбироа.
На церемонији коју је уживо преносила државна телевизија КЦТВ, Си је нагласио да је Комунистичка партија посвећена служењу народу. „КП је водила народ у остваривању светски познатих достигнућа и ми и те како имамо разлога да будемо поносни на та достигнућа”, рекао је нови шеф партије која окупља 82 милиона Кинеза.
„Нема опуштања у КП”, рекао је Си. „Под новим условима наша партија је суочена са многим озбиљним изазовима и постоји сијасет горућих проблема у оквиру партије који треба да буду решени, посебно корупција, отуђеност од грађана, формализам и бирократизација за које су криви неки партијски званичници. Читава партија мора бити у приправности”.
Период пред одржавање најзначајнијег политичког догађаја када се једном у десет година обавља генерацијска промена власти, био је оптерећен незабележеним скандалом у коме је смењен високи партијски функционер, члан Политбироа и шеф партије мегаполиса Чонгћинга, Бо Силај, а његова жена осуђена због убиства британског држављанина.
Си ће Кину водити најмање пет следећих година на челу мешовитог тима у коме су веома образовани будући премијер Ли Кећијанг, са савршеним знањем енглеског, и економиста Џанг Деђијанг школован у Северној Кореји.
Састав новог Сталног комитета представља мешавину људи старих погледа и присталица промена које Кинези прижељкују. Уочљиво је да у највише извршно партијско тело нису ушла двојица кандидата са снажним реформским убеђењима, шеф партије најразвијеније провинције Гуангдонг – Ванг Јанг, шеф партијског организационог дела Ли Јуанчао и једина жена кандидат Лију Јандонг.
Досадашњи помоћник премијера Ванг Ћишан преузеће борбу против корупције и малверзација у партији, уместо досадашњег вођења финансијског сектора.
Очекује се да ће Џанг бити постављен и за председника парламента док ће, према редоследу којим су њихова имена навођена, бивши шеф партије Шангаја Ју Џенгшенг предводити Свекинеску народну политичку консултативну конференцију.
Преостала два члана сталног комитета су шеф партије Тјенђина, Џанг Гаоли и Лију Јуншан, који је био задужена за државне медије и пропаганду.
За неколико месеци, када Си у марту преузме улогу шефа државе од Хуа и Ли Кећијанг ће наследити одлазећег премијера Вена Ђијабаоа.
Јуче је у првом плану била и кинеска певачка звезда Пенг Лијуан, звана Божур, супруга Си Ђинпинга. Она је 25 година певала на концертима преношеним милионском телевизијском аудиторијуму Кине, тако да је донедавно била познатија од супруга.
Сада ће прва дама Кине сигурно пасти у сенку мужа који воли да цитира стару кинеску изреку: „Нож се оштри каменом, а човек напорним радом”.
Заговорници реформи, којих у Кини има све више, несумњиво ће од Сија и његовог тима захтевати да смањи привилегије великих државних фирми, олакша сеоским мигрантима да се насељавају у градове, да успостави стабилан фискални систем, спречи нелегално одузимање земље за градњу индустријских постројења и изнад свега ограничи моћ државе за коју кажу да прети да угуши већ успорени раст и доведе до незадовољства јавности.
Политика