Заштитнику грађана од почетка године стигло је 28 притужби грађана на рад Бус-плус контролора. Најчешће су указивали на то да их контролори, када их ухвате без карте, вређају, избацују из превоза, прете комуналном полицијом.
– Испоставило се да су грађани у већини у праву – каже омбудсман Зоран Пашалић.
У превозу прописе свакодневно крше грађани, који се шверцују, али и контролори када од њих захтевају личну карту, што је не само противзаконито него је и противуставно.
Заштитник грађана Зоран Пашалић каже да контролор у јавном градском превозу нема право да легитимише путника.
– Ако путник нема карту, понудиће му да купи посебну карту, ако он то не жели, онда му тражи идентитет, односно да каже име, презиме, јединствени матични број и адресу. Ако посумња да лице које нема карту није то лице, онда мора тражити асистенцију комуналне полиције или полиције – каже Пашалић.
Трамвајем преко Моста на Ади?
Иако је пракса да контролори легитимишу грађане у превозу, наочиглед свих, постала готово правило које траје годинама, заштитник грађана сматра да ситуација још није толико узнемирујућа да би предузимао озбиљније мере од разговора са челницима јавног градског превоза.
– Ако ми утврдимо да је потребно да конкретним упутствима који иду у писаној и званичној форми, ми ћемо то урадити – рекао је Пашалић.
На питање да ли мисли да је потребно, одговорио је да према броју притужби то не може да каже.
Ипак, заштитник грађана по закону може да поступи и по сопственом сазнању када оцени да неки орган управе повређује људска права и слободе.
б92.нет, Вестионлине
фото: Operativac iz Zemuna @tamodaleko