Економија

Риболовци упозоравају: Драстично смањен рибљи фонд у Србији

ВВФ и Уједињени риболовци Србије упозорили су данас на последице неодговорног коришћења рибе у Србији, пре свега драстично смањење рибљег фонда и нарушавање речних екосистема.

Како је у изјави достављеној медијима изјавила Душка Димовић, директорка ВВФ програма у Србији, подаци из ‘Извештаја о живој планети’ алармантно упозоравају на нестајање биљних и животињских врста посебно слатководних.

„Основни узроци угрожавања су прекомерни излов, уништавање станишта, загађење и климатске промене. Када се рибе интензивно лове, посебно у доба мреста или мале рибе које је забрањено ловити, нема довољно времена да се рибљи фонд обнови. Осим, илегалног и прекомерног риболова уништена су бројна станишта за мрест риба, због регулације река и изградње малих хидроцентрала”, рекла је Димовић.

Напомиње да ВВФ и УРС годинама указују на неконтролисано и нерегулисано тржиште рибом и рибокрађу, због чега финансијски испаштају држава и легални произвођачи риба.

Врло често се, каже, лове рибе испод законски прописане мере, не поштује се ловостај (период године када је забрањен риболов одређених врста због мрешћења) и изловљавају се строго заштићене врсте.

Из Уједињених риболоваца Србије као вишеструки проблем, који је потенцијално опасан и по здравље људи, истичу улов рибе на отвореним водама односно рекама и језерима.

Та риба је често уловљена око канализационих одвода, депонија и кланица, пуна је бактерија, тешких метала и других отрова.

„Због илегалног риболова, на тржиште доспева риба чије порекло је немогуће утврдити. Доставља се директно на пијаце и у ресторане, без претходне инспекцијске контроле. Неретко се продаје на местима која не испуњавају основне санитарне услове, у околини пијаце и на тротоару, из прљавих гајбица и кеса, уместо у рибарницама или на пијачним тезгама”, изјавио је извршни директор Уједињених риболоваца Србије Љубомир Пејчић.

Јавност треба упозорити и на то да највећи део трговине илегално уловљеном рибом заврши у ресторанима и чардама, где инспектори немају законске основе да улазе, за разлику од пијаца и рибарница где се санитарне контроле спроводе.

„Овој ситуацији допринело је и укидање откупних станица ’90. година прошлог века, када је престала да се води евиденција порекла и количине улова, а тржиште уловљеном рибом постало без адекватне контроле”, истиче Пејчић.

Није реч само о врстама риба које које сви волимо, оне су темељ здравих река, језера, потока и бара. Уколико нестану врсте, екосистеми неће моћи да нам обезбеде чисту воду, ваздух, храну и климатске услове које нам сада пружају.

„Потребно је унапредити законе који регулишу заштиту рибљег фонда, оснажити рад инспекцијских служби и променити начин на који конзумирамо рибу како бисмо осигурали да се хранимо на одржив начин и очувамо здраве рибе у здравим рекама”, додала је Димовић.

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!