ИРАН је упозорио учеснике демонстрација – које су покушај зимског изазивања „иранског пролећа” – да ће они који стварају нереде „одговарати и платити”.
Званични Техеран се огласио оваквим упозорењем након још једне ноћи коју су обележили протести у којима су погинуле две особе у граду Доруд у провинцији Лурестан, а више десетина људи ухапшено.
Министар унтрашњих послова Ирана, Абдулреза Рахмани Фазли, демонстранте је додатно опоменуо:
„Сви који уништавају државну имовину, стварају нереде и поступају противправно, морају да одговарају за своје поступке и да плате цену. Ми ћемо деловати против насиља и оних који изазивају страх и терор”.
Државни медији су почели да објављују снимке са протеста, представљајући учеснике скупова као контрареволуционаре који пале иранске заставе.
Ирански државни медији отворено за демонстрације оптужују Сједињене Државе и Израел.
Тв Телеграм, канал елитне војске иранских власти Корпуса чувара револуције, пренео је да су се „наоружани људи инфилтрирали међу демонстранте и да су пуцали на грађане”.
Заменик гувернера провинције, Хабибола Хоџастепур, изјавио је да за смрт двојице учесника протеста није крива полиција јер уопште није ни пуцала.
Хоџастепур је навео: „Имамо доказе да су у то умешани непријатељи наше револуције. Такфиристи (екстремни исламисти) и страни агенти”.
Јуче је до 70 студената протестовало испред Техеранског универзитета, као и у другим градовима, узвикивало пароле против власти. Сигурно није лсучајно што су најчешће пароле: „Смрт диктатору!” и „Убићу онога који је убио мога брата!”.
Меџлис (парламент) Ирана 1. јануара ће ванредно заседати поводом демонстрација у више градова у земљи.
Покушај организовања „иранског пролећа”
Заседање је најавио председник комисије за националну безбедност и спољну политику парламента Камал Дехкан Фирузабади:
„Размотрићемо методе за осујећивање сличних инцидената”.
Иранска правница и добитница Нобелове награде за мир Ширин Ебади оценила је да су демонстрације у Ирану „почетак великих протеста” који би могли да премаше размере постизброних протеста из 2009. године.
Амерички председник Доналд Трамп оценио је да „масовни протести” у Ирану „нису случајни јер руководсто у Техерану народни новац троши на финансирање тероризма”:
„Изгледа да Иранци више не желе да се са тиме мире. Сједињене Државе ће држати на оку поштовање људских права (у Ирану)”.
Ево, и код њих су формирали „жене у црном”
Дакле: о трошњеу „народног новца” за подршку тероризму говори председник земље која има војни буџет од безмало 700 милијарди долара која је подржавала и данас подржава све главне терористичке формације у свету – од Ал Каиде до Исламске Државе.
Да ово Американцима нико не подмеће, потврдио је и видео-снимак који су направили Курди, а показује како око 3.000 припадника Исламске државе са члановима својих породица аутобусима и камионима напуштају Раку. У режији америчке војске и тајних служби.
Факти