Западни ментори шиптарских сепаратиста покренули инцијативу да се промени формат седница Савета безбедности о Косову и Метохији као и мандат Унмика који би према тој иницијативи постепено био смањиван и на крају укинут. Русија, Кина, Казахстан и Србија се успротивиле томе.
Нови план којим би се вештачки требала учврстити шиптарска квази-независност, представио је холандски амбасадор Карел ван Остером, на јучерашњој седници на којој се разматрао извештај генералног секретара УН Антонија Гутереса о раду Унмика.
Он је у неколико тачака представио на који би се начин у будућности пред Саветом безбедности УН расправљало о стању на Косову и Метохији, преноси РТС.
Према његовим речима, Савет безбедности би на консултацијама, уместо на седницама и два уместо четири пута годишње, расправљао о ситуацији на Косову и Метохији уз озбиљну промену мандата и обима мисије УН на Косову.
Руски амбасадор при УН Василиј Небензја рекао је да се Москва противи промени мандата мисије, као и промени формата у којем се о јужној српској покрајини расправља пред Саветом безбједности УН.
Сличан став изнели су и представници Кине и Казахстана.
У последњих десет година, западне државе су у неколико наврата покушавале да смање или укину мисију УН на Косову, махом кроз буџет УН, али та настојања из различитих разлога нису уродила плодом.
Амерички амбасадор при УН Ники Хејли рекла је да је давно прошло време за промену мандата Унмика и апеловала да лидери држава чланица с пажњом воде рачуна о ограниченим средствима којима располажу УН.
Сличан став изнели су и амбасадори Шведске, Пољске, Велике Британије и Француске, и то док уз сагласност Владе Србије шиптарски сепаратисти са Косова и Метохије имају свог “амбасадора” у САД, Вљора Ћитаку, која се редовно изјашњава на седницама УН поводом ситуације на Косову и Метохији.
Извор: КМ Новине
карикатура: Тошо Борковић