Србија

Око 14 одсто београдских средњошколаца продаје дрогу

Београд – По­ли­ци­ја у Ср­би­ји ме­сеч­но от­кри­је три им­про­ви­зо­ва­не ла­бо­ра­то­ри­је за про­из­вод­њу ма­ри­ху­а­не. У при­лог ово­ме го­во­ре и зва­нич­ни по­да­ци МУП-а: са­мо то­ком ја­ну­а­ра и у пр­вој не­де­љи фе­бру­а­ра от­кри­ве­не су че­ти­ри кућ­не фа­бри­ке дро­ге. На те­ри­то­ри­ји на­ше зе­мље про­шле го­ди­не на­ђе­не су 33 иле­гал­не ла­бо­ра­то­ри­је за про­из­вод­њу нар­ко­ти­ка, од че­га су 32 ди­ле­ри ко­ри­сти­ли за ма­ри­ху­а­ну, док је у Бе­о­гра­ду от­кри­ве­на и пр­ва фа­бри­ка ек­ста­зи­ја.

Кри­ми­но­лог До­бри­во­је Ра­до­ва­но­вић ка­же за наш лист да су ово за­бри­ња­ва­ју­ћи по­да­ци. Он до­да­је да тре­ба прет­по­ста­ви­ти да је си­гур­но исто то­ли­ки број ла­бо­ра­то­ри­ја, ако не и ви­ше, остао – нео­т­кри­вен.

Шу­мар­ци, про­план­ци, за­ба­че­ни де­ло­ви њи­ва по­ред ре­ка, пла­сте­ни­ци… та­ко­ђе су згод­на ме­ста за уз­гој ма­ри­ху­а­не.

„Три фа­бри­ке дро­ге ме­сеч­но је од­ли­чан ре­зул­тат по­ли­ци­је. Пре­ма ста­ти­стич­ким по­да­ци­ма ви­ше од 50 од­сто мла­дих у свет нар­ко­ти­ка ула­зи упра­во са ма­ри­ху­а­ном ко­ја је дро­га по­чет­ни­ца”, ка­же Ра­до­ва­но­вић.

По­след­њи у ни­зу ових при­ме­ра до­го­дио се 7. фе­бру­а­ра у око­ли­ни Аран­ђе­лов­ца. Та­да је по­ли­ци­ја ухап­си­ла А. Ц. (47) и за­пле­ни­ла пет ки­ло­гра­ма ма­ри­ху­а­не. У МУП-у на­во­де да је он ла­бо­ра­то­ри­ју на­пра­вио у по­ро­дич­ној ку­ћи у ко­јој је ста­но­вао. Кра­јем ја­ну­а­ра по­ли­ци­ја је из­ве­ла две ак­ци­је у Су­бо­ти­ци и Сом­бо­ру. У две ла­бо­ра­то­ри­је та­да је про­на­ђе­но око 200 сак­си­ја у ко­ји­ма је би­ла за­са­ђе­на ма­ри­ху­а­на, као и про­фе­си­о­нал­на опре­ма за уз­гој ове биљ­ке. Ка­ко са­зна­је­мо, по­ли­ци­ја ове ла­бо­ра­то­ри­је нај­че­шће от­кри­ва по при­ја­ви гра­ђа­на или при­ли­ком хап­ше­ња не­ког „сит­ног ди­ле­ра” ко­ји ин­спек­то­ри­ма от­кри­је ме­сто на ко­јем се скла­ди­ште или про­из­во­де нар­ко­ти­ци.

„За­бри­ња­ва­ју­ћи по­да­так је и да 14 од­сто бе­о­град­ских сред­њо­шко­ла­ца про­да­је дро­гу, углав­ном ма­ри­ху­а­ну. А мо­же­мо са­мо да прет­по­ста­ви­мо ко­ли­ко је ди­ле­ра и ра­зних при­пад­ни­ка на­ви­јач­ких гру­па ко­ји ра­де за та­ко­зва­не ве­ли­ке бо­со­ве”, за­кљу­чу­је кри­ми­но­лог До­бри­во­је Ра­до­ва­но­вић.

У про­те­клој го­ди­ни по­ли­ци­ја је за­пле­ни­ла ви­ше од че­ти­ри то­не нар­ко­ти­ка што се сма­тра нај­бо­љим ре­зул­та­том у по­след­њој де­це­ни­ји. Од то­га је ви­ше од три и по то­не би­ла ма­ри­ху­а­на.

Хап­ше­ње ди­ле­ра дро­ге и от­кри­ва­ње иле­гал­них ла­бо­ра­то­ри­ја за про­из­вод­њу нар­ко­ти­ка при­о­ри­те­ти су МУП-а у бор­би про­тив нар­ко-тра­фи­кин­га. За­пле­ње­ну дро­гу по­ли­ци­ја ка­сни­је уни­шта­ва у Тер­мо­е­лек­тра­ни „Ни­ко­ла Те­сла” (ТЕНТ) у Обре­нов­цу. Наш са­го­вор­ник из МУП-а ка­же да они ко­ји про­из­во­де ма­ри­ху­а­ну по­се­ду­ју про­фе­си­о­нал­ну и ве­о­ма ску­пу опре­му чи­ја је вред­ност и по не­ко­ли­ко де­се­ти­на ми­ли­о­на ди­на­ра. Та­ко­ђе, ди­ле­ри у кућ­ним фа­бри­ка­ма уз­га­ја­ју и сканк (мо­ди­фи­ко­ва­ни, ја­чи и ску­пљи об­лик ма­ри­ху­а­не).

Упо­тре­ба ма­ри­ху­а­не у Ср­би­ји је го­ди­на­ма на истом ни­воу док па­да број за­ви­сни­ка од хе­ро­и­на и ко­ка­и­на, а у по­ра­сту је број оних ко­ји ко­ри­сте син­те­тич­ке дро­ге. У по­след­ње вре­ме за­ви­сни­ци све ви­ше зло­у­по­тре­бља­ва­ју и та­бле­те „бу­пре­нор­фин”, ко­је се по­пу­лар­но зо­ву „буп”.

Др Ми­ра Ко­ва­че­вић, ди­рек­тор­ка Спе­ци­јал­не бол­ни­це за бо­ле­сти за­ви­сно­сти у Бе­о­гра­ду на­во­ди за наш лист да је „бу­пре­нор­фин” лек ко­ји се ко­ри­сти за од­ви­ка­ва­ње од за­ви­сно­сти од хе­ро­и­на и дру­гих опи­ја­та. Ме­ђу­тим, по­је­ди­ни за­ви­сни­ци га зло­у­по­тре­бља­ва­ју. „Код за­ви­сни­ка од дро­ге увек по­сто­ји ри­зик да се би­ло ко­ји про­пи­са­ни лек мо­же узи­ма­ти у ви­шим до­за­ма од те­ра­пиј­ских или се ком­би­но­ва­ти са не­до­зво­ље­ним суп­стан­ца­ма, као и да до­спе до иле­гал­ног тр­жи­шта нар­ко­ти­ка. То је ри­зик ко­га смо све­сни и во­ди­мо ра­чу­на да стал­ним кон­трол­ним пре­гле­ди­ма и па­жљи­вим пра­ће­њем па­ци­јен­та, ми­ни­ми­зи­ра­мо ова­кве зло­у­по­тре­бе и ри­зи­ке”, ка­же др Ми­ра Ко­ва­че­вић.

Она до­да­је да Ми­ни­стар­ство здра­вља и Ре­пу­блич­ка струч­на ко­ми­си­ја за пре­вен­ци­ју и кон­тро­лу бо­ле­сти за­ви­сно­сти ула­жу на­по­ре да мре­жа уста­но­ва ко­је се ба­ве ле­че­њем за­ви­сни­ка од дро­ге бу­де ја­сно де­фи­ни­са­на, струч­ња­ци аде­кват­но об­у­че­ни, као и да на свим ни­во­и­ма здрав­стве­не за­шти­те бу­де пре­ци­зно од­ре­ђе­но ко се ба­ви ко­јим де­лом по­сла у сло­же­ном про­це­су ле­че­ња за­ви­сни­ка.

„За­бри­ња­ва нас и што је све ви­ше мла­дих ко­ји екс­пе­ри­мен­ти­шу са суп­стан­ца­ма за ко­је не зна­ју ко­јег су са­ста­ва а узи­ма­ју их на пре­по­ру­ку при­ја­те­ља”, за­кљу­чу­је др Ми­ра Ко­ва­че­вић.

Александар Бојовић, Политика.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!