Београд – Полиција у Србији месечно открије три импровизоване лабораторије за производњу марихуане. У прилог овоме говоре и званични подаци МУП-а: само током јануара и у првој недељи фебруара откривене су четири кућне фабрике дроге. На територији наше земље прошле године нађене су 33 илегалне лабораторије за производњу наркотика, од чега су 32 дилери користили за марихуану, док је у Београду откривена и прва фабрика екстазија.
Криминолог Добривоје Радовановић каже за наш лист да су ово забрињавајући подаци. Он додаје да треба претпоставити да је сигурно исто толики број лабораторија, ако не и више, остао – неоткривен.
Шумарци, пропланци, забачени делови њива поред река, пластеници… такође су згодна места за узгој марихуане.
„Три фабрике дроге месечно је одличан резултат полиције. Према статистичким подацима више од 50 одсто младих у свет наркотика улази управо са марихуаном која је дрога почетница”, каже Радовановић.
Последњи у низу ових примера догодио се 7. фебруара у околини Аранђеловца. Тада је полиција ухапсила А. Ц. (47) и запленила пет килограма марихуане. У МУП-у наводе да је он лабораторију направио у породичној кући у којој је становао. Крајем јануара полиција је извела две акције у Суботици и Сомбору. У две лабораторије тада је пронађено око 200 саксија у којима је била засађена марихуана, као и професионална опрема за узгој ове биљке. Како сазнајемо, полиција ове лабораторије најчешће открива по пријави грађана или приликом хапшења неког „ситног дилера” који инспекторима открије место на којем се складиште или производе наркотици.
„Забрињавајући податак је и да 14 одсто београдских средњошколаца продаје дрогу, углавном марихуану. А можемо само да претпоставимо колико је дилера и разних припадника навијачких група који раде за такозване велике босове”, закључује криминолог Добривоје Радовановић.
У протеклој години полиција је запленила више од четири тоне наркотика што се сматра најбољим резултатом у последњој деценији. Од тога је више од три и по тоне била марихуана.
Хапшење дилера дроге и откривање илегалних лабораторија за производњу наркотика приоритети су МУП-а у борби против нарко-трафикинга. Заплењену дрогу полиција касније уништава у Термоелектрани „Никола Тесла” (ТЕНТ) у Обреновцу. Наш саговорник из МУП-а каже да они који производе марихуану поседују професионалну и веома скупу опрему чија је вредност и по неколико десетина милиона динара. Такође, дилери у кућним фабрикама узгајају и сканк (модификовани, јачи и скупљи облик марихуане).
Употреба марихуане у Србији је годинама на истом нивоу док пада број зависника од хероина и кокаина, а у порасту је број оних који користе синтетичке дроге. У последње време зависници све више злоупотребљавају и таблете „бупренорфин”, које се популарно зову „буп”.
Др Мира Ковачевић, директорка Специјалне болнице за болести зависности у Београду наводи за наш лист да је „бупренорфин” лек који се користи за одвикавање од зависности од хероина и других опијата. Међутим, поједини зависници га злоупотребљавају. „Код зависника од дроге увек постоји ризик да се било који прописани лек може узимати у вишим дозама од терапијских или се комбиновати са недозвољеним супстанцама, као и да доспе до илегалног тржишта наркотика. То је ризик кога смо свесни и водимо рачуна да сталним контролним прегледима и пажљивим праћењем пацијента, минимизирамо овакве злоупотребе и ризике”, каже др Мира Ковачевић.
Она додаје да Министарство здравља и Републичка стручна комисија за превенцију и контролу болести зависности улажу напоре да мрежа установа које се баве лечењем зависника од дроге буде јасно дефинисана, стручњаци адекватно обучени, као и да на свим нивоима здравствене заштите буде прецизно одређено ко се бави којим делом посла у сложеном процесу лечења зависника.
„Забрињава нас и што је све више младих који експериментишу са супстанцама за које не знају којег су састава а узимају их на препоруку пријатеља”, закључује др Мира Ковачевић.
Александар Бојовић, Политика.рс