Ниш – После скока дневних температура, наглог топљења снега и великих кишних падавина у последња два дана због поплава и подземних вода угрожено је више градских и приградских насеља у Нишу. Како је за „Политику” рекао градоначелник Дарко Булатовић, највише проблема било је у доњем току Нишаве пре уливања у Јужну Мораву недалеко од места Поповац, али и из обале Кутинске реке од Ниша према Гаџином Хану.
– Од суботе у касним поподневним сатима све наше расположиве интервентне екипе за реаговање у ванредним ситуацијама и из градских предузећа комуналног система непрестано се боре како би спречили изливање река и против подземних вода. Најкритичније је у ноћи између суботе и недеље било у Поповцу, где је више породичних објеката после изливања Нишаве било угрожено и где је у једном тренутку попустио и насип на обали. Захваљујући заиста огромним напорима спречене су поплаве већих размера, насип је саниран и река је враћена у корито. Исто тако ефикасно су санирани изненадни проблеми у приградском насељу Никола Тесла и Првој Кутини, где је дошло до изливања Кутинске реке и појаве подземних вода. Ситуација је под пуном контролом, али су дежурне екипе остале и ту ће бити, на критичним и местима где би евентуално могло да дође до проблема – рекао нам је Булатовић.
Осим ових насеља, с проблемима били су суочени и подручја поред Габровачке и Топоничке реке и Јужне Мораве, испричао нам је директор ЈКП „Медијана” Драгослав Павловић:
– Наше и екипе за интервенисање у ванредним ситуацијама су у последњих 36 сати стално у Мезграји, северно од Ниша, где је надошла Јужна Морава почела да се излива, али је у овом селу угрожено само неколико породичних домаћинстава. Иста ситуација је и у долини Топоничке реке и местима Миљковац и Горња Топоница, где је само захваљујући правовременом реаговању спречена већа штета. На овим подручјима, коришћењем великих пумпи за испумпавање, спречене су поплаве, а истом методом засад је под контролом и нишко градско насеље Габровац, где су се у суботу поподне појавиле највеће количине подземних вода – рекао нам је Павловић.
У Нишу стално заседа штаб за ванредне ситуације. Нема кише и снега, порасла је температура, али сви остају у приправности не само због изливања река и подземних вода већ и због евентуалних бујичних потока и других водотока, који су претходних година овим крајевима Србије доносили велике недаће.
Поплаве, клизишта, одрони
Прокупље – Након што се река Топлица излила из корита у делу дивљег ромског насељу Мала Губа, одакле је евакуисано из породичних кућа 45 особа, Штаб за ванредне ситуације је прогласио ванредну ситуацију у општини Прокупље. Слична ситуација је и у општини Житорађа где су поплављене оранице и пољопривредно земљиште а вода је дошла и до појединих кућа па је и тамо од јутрос уведена ванредна ситуација.
Раније је дошло до изливања реке Топлице код градског базена у Прокупљу, а оно што представља додатни проблем је и што су поплављена два бунара за водоснабдевање пијаћом водом код Хисара па су они искључени из система градског водовода због чега су поједини делови града већ остали без воде. У ЈКП „Хаммеум” кажу да су спремне цистерне с пијаћом водом, а цео град ће се снабдевати из водосистема Бресница до даљег.
Од осталих општина Топличког округа, у Куршумлији се стање прати и за сада нема већих изливања и штете, а слична ситуација је и у Блацу.
Половина једне породичне куће у Косовској улици, недалеко од центра Прокупља, у суботу после подне потпуно обрушила и заједно с потпорним зидом завршила на коловозу, права је срећа да нико није настрадао јер је један аутомобил потпуно затрпан и уништен, док је други паркирани ауто који се задесио у тренутку незгоде оштећен.
Осим тога, у тренутку незгоде у кући је живела старија жена, која се налазила у другом делу, који је још на темељима, али сваког часа прети да се уруши. Улица је затворена за саобраћај а станари околних кућа кажу да је све деловало страшно и да су у првом тренутку помислили да је земљотрес.
– Као да се читаво тло померило, чуо се јак прасак. Попустио је камени потпорни зид ка улици, где су била паркирана два аутомобила у којима на срећу нико није био. Један је потпуно уништен и још је под земљом – каже један од комшија објекта који се обрушио. Напомиње и да је након тога чуо запомагање из дела куће који је остао а у коме је живела старија жена која је након тога збринута.
Одрон се највероватније појавио услед наглог отапања снега а с обзиром на то да је реч о клизном и стрмом терену, где је последњих година саграђено неколико већих стамбених и пословних објеката, вероватно је и то утицало да попусти зид стар педесетак и више година.
Ово није једини проблем на територији прокупачке општине, јер је услед наглог отапања снега дошло до изливања појединих притока реке Топлице попут Трнавачке реке у селу Доња Трнава, где је дошло до плављења пољопривредног земљишта али за сада није било веће штете на стамбеним објектима.
Топлица је према најновијим информацијама у последњих 24 часа порасла за више од 85 сантиметара и сада је на мерном месту Пепељевац на коти 243, што је за 20 сантиметара више од границе редовне одбране а за седамдесетак мање од границе ванредне одбране од поплава. У колико се тренд раста настави, није искључено да дође до већих изливања у наредном периоду. За сада су већ угрожене оранице код војне базе на излазу из Прокупља ка Куршумлији, и као и предходних година дивље ромско насеље Мала Губа код некадашње фабрике „Стаклара” и Липарска улица у насељу Гарић у Прокупљу.
Аутор: Тома Тодоровић и Љ. Митић, Политика.рс
Фото Т. Тодоровић