Недавној изјави шефа српске дипломатије Ивице Дачића да је афричка држава Бурунди повукла признање Косова придружио се још један позитиван сигнал да ствари у међународним односима нису зацементиране. Овога пута он долази из срца Европе. Посланик Чешке партије социјалдемократа Јарослав Фолдина, иначе по мајци Србин, покренуо је петицију да власти његове земље повуку признање самопроглашене државе Косово.
И нама су отимали територију
Рекли сте да имате разумевање за Србију и због искуства Чешке у прошлости…
– У прошлом веку наша земља је изгубила 15 одсто територије која је предата Немцима. Дошло је и до светског рата због тог кршења међународног права.
Ви се нудите да будете модератори у преговорима Србије и Косова који би водили компромису и омогућили њихово чланство у ЕУ. Како можете да тражите од своје владе да повуче признање, а да истовремено радите на уласку Косова у ЕУ?
– Видите, бивше власти у Чешкој су признале Косово иако то није било по међународном праву. Показали су нам да је у политици све могуће. Желимо да променимо визиру садашњих разговора, јер су они сада један наметнути диктат српској страни који је уследио после бомбардовања и признања Косова од већине чланица ЕУ. Желимо да се иде на нови дијалог који би се одвијао на нивоу закона који важе за све земље ЕУ, значи и за Шпанце и за Италијане и за Немце. Садашњи дијалог Београда и Приштине уз посредовање Брисела се не води по тим законима. Сада је то диктат и то само према једној страни – Србији, од које се практично тражи да призна независно Косово.
Колико заиста верујете да би чешка власт могла да повуче признање?
– Ја сам реалиста и не могу да вам кажем да сам сто посто сигуран, али њима би сто посто одговарало када да би ми по овом питању ћутали. Ми смо га отворили, између осталог, и да у чешкој јавности променимо угао гледања.
Какве су уопште шансе да нека европска држава, а не нека мала и у међународним односима безначајна земља, повуче признање Косова?
– Нећу да лажем. Не могу да вам одговорим на то питање са сигурношћу.
Колико вашу иницијативу обесмишљава процена овдашњих српских патриота који сматрају да је садашња власт само на корак од признања Косова?
– Не, ја мислим да ћемо ми садашњој власти да помогнемо у том дијалогу. Српске власти стоје у великом проблему који је пред њих поставила госпођа Меркел и остали из Брисела. Знам да је за њих врло тешко да чине све што могу добро за Србију у датим условима и да не изневере очекивања свог народа. Нећу да оптужујем господина Вучића пошто знам да он напорно ради на томе да уђете у ЕУ. Ми желимо у томе да му помогнемо.
Ј. Арсеновић – Вести
Nama bi jedan Ceh bio bolji predsednik nego bilo koja prodana dusa sa nase politicke scene. Bolje bi nas Ceh branio.