Србија

Еулекс обуставио истрагу против званичника осумњичених за трговину органима на Косову и Метохији

Еулекс је одустао од кривичног гоњења седам од осам осумњичених у случају „Медикус 2“, потврђено је Инсајдеру у Еулексу. Они су били осумњичени за трговину људским органима на Косову, наношење тешких телесних повреда, злоупотребу службеног положаја, преваре.

„Случај ’Медикус 2’ је у новембру 2017. године завршен за седам осумњичених због недостатка разумне сумње да су починили дела за која су оптужени. Међутим, против осмог осумњиченог поступак је и даље у току“, наводе из Еулекса за Инсајдер.

Како преноси КоССев, позивајући се на писање Коха диторе, међу осумњиченима који више неће бити гоњени су бивши посланик ПДК Шаип Муја који је пре посланичког мандата био саветник премијера Косова за здравство, бивши министар здравља Аљуш Гаши и бивши председник општинског суда у Приштини Нухи Ука. Исти медиј наводи да је једини осумњичени против којег се поступак наставља турски доктор Кенан Демиркол.

Међутим, у Еулексу нису желели да нам потврде ову информацију, уз образложење да Еулекс не даје ту врсту информација о случајевима који су у току.

Ланац трговаца органима уз помоћ клинике „Медикус“
У извештају објављеном 2011. о наводној трговини органа коју је током рата на Косову организовала Ослободилачка војска Косова, известилац Савета Европе Дик Марти споменуо је везу између трговине органа током рата и случаја клинике „Медикус“.

Скандал у вези с трговином органима на Косову откривен је 2008. када је турски држављанин заустављен на приштинском аеродрому, пошто је имао видљиве болове изазване уклањањем бубрега.

Ланац трговаца органима деловао је уз помоћ клинике “Медикус” на периферији Приштине. Директор клинике, Љутфи Дервиши, 2013. је осуђен на осам година затвора због организованог криминала и трговине људским органима, док је његов син Арбан осуђен на седам година затвора, али су обојица била у бекству и нису одслужили казне.

У овом случају званом „Медикус 1“ у одсуству се судило и турском доктору Јусуфу Сонмезу и Израелцу Моши Харелу који су у оптужници били означени као вође криминалне групе.

Међутим, Врховни суд Косова је поништио пресуду 2016. и наложио ново суђење докторима и званичницима осуђеним за умешаност у овај случај.

Израелски држављанин Моше Харел ухапшен је почетком ове године на Кипру, а приштинске власти затражиле су његово изручење.

Харел је означен као мозак ове мреже, док је турски лекар Јусуф Сомнез осумњичен да је пресађивао органе у клинци.

У оптужници је наведено да је на тој клиници, која се налази недалеко од Приштине, извршено око 30 нелегалних трансплантација бубрега.

Случај „Медикус 2“
Тужилац Џонатан Рател је 2013, након изрицања пресуде која је касније поништена у случају “Медикус 1”, рекао да је тужилаштво током истраге и суђења дошло до информација да су у случају илегалне трговине укључене и друге особе, против којих је тада отворена истрага.

У питању су били званичници косовских институција, али, према информацијама из Еулекса, у новембру 2017. поступак против седморице осумњичених је обустављен због недостатака доказа.

Извор: Инсајдер

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!