Најновија изјава председника Србије Александра Вучића да су „по Уставу аеродроми државни“, као и да су у грађанске протесте у Нишу против бесплатног уступања нишког аеродрома Републици „умешани фактори из иностранства“, произвела је демантије дела стручњака, невладиних организација, те организатора и учесника протеста.
Вучић, иначе, није појаснио којом одредбом Устава је регулисано да сви аеродроми морају бити државни, нити било какве детаље о томе који су фактори из иностранства „заинтересовани за протесте у Нишу и желе да их подстакну“. Он је казао и да нишки аеродром „прелази из државне својине у државну својину, а и на једном и на другом нивоу је иста партија на власти“, не појаснивши ни каква је веза између владајуће партије и државне својине.
– Изјава о томе да су по Уставу аеродроми државни је и нетачна и промашена. Устав се не бави таквим детаљима. Али, Устав прописује да су локалне самоуправе овлашћене да управљају својом имовином, а да држава може да донесе закон којим ће се њихова, таква и друга, овлашћења и проширити. Дакле, не постоје никаква уставно-правна ограничења да град Ниш или било који други град управља аеродромом чији је оснивач – каже за Данас адвокат Бошко Ристић, који је био члан парламентарне Радне групе за израду актуелног Устава.
Он каже да Устав прописује и да се локалне самоуправе финансирају из изворних прихода, као и из буџета Републике Србије, што не може „забранити“ било који орган или функционер.
– Посебна је опасност што се председник Србије меша у ова питања, а за то га Устав није овластио. Према Уставу, он има прилично сужене надлежности, а не сме да се меша у економску политику, авио саобраћај, поделу буџетских средстава локалним самоуправама…, што је у надлежности Владе. Он је, дакле, у правном смислу, непозван да о томе и говори, те није јасно у ком својству ће он ускоро доћи у Ниш и „решавати“ проблем аеродрома – каже Ристић.
Представници Иницијативе „Не дамо нишки аеродром“ Михајло Бошковић и Младен Јовановић су, пак, јуче казали да је „тачна“ Вучићева изјава да је у „случај нишки аеродром“ умешан страни фактор, прецизирајући да се тај страни фактор „зове компанија ‘Ванси ерпорт’, која је концесионар београдског аеродрома“. Они су на конференцији за штампу потврдили писање нашег листа да припремају обраћање Дирекцији за заштиту конкуренције при Европској унији, како би указали да концесија за београдски аеродром ограничава број путника нишком и другим аеродромима у Србији у радијусу од 230 километара од београдског, чиме се нарушава конкуренција, а стварају услови за монополски положај „Вансија“.
Јовановић и Михајловић су апеловали на Вучића и друге јавне функционере да „својим изјавама не вређају грађане Ниша и Србије“, како не би додатно дизали ионако озбиљне тензије, а грађане Ниша позвали на мирно окупљање 25. априла, када је најављен Вучићев долазак у овај град.
Пенали и за Ниш?
– Упозоравамо градске и републичке челнике да постоји огромна опасност да Ниш плаћа велике пенале због потенцијалног раскида уговора са лоу кост компанијама Рајанер и Виз ер, на шта ће се оне потенцијално одлучити када град престане да буде уговорна страна, а то постане Република Србија, која ће им вероватно понудити лошије услове пословања. Рајанеру и Виз еру ће се у том случају више исплатити да током пет година, на колико су закључени ти уговори, примају велику компензацију од града Ниша него да пређу код јединог другог оператора у Србији, на централни београдски аеродром – упозорио је јуче члан Иницијативе Младен Јовановић.
Пише: З. Миладиновић, Данас.рс
Jedini strani faktor ovde je NATO-veleizdajnik
Smrt fašisti-ma
sloboda Narodu
Драге моје Нишлије, недајте да вас опљачка Уснија Муслију.
Неће вам помоћи већ ће вас тотално уништити …