Аналитика

Амерички трговински рат против Кине и Русије – почетак неконтролисаног хаоса

ТРГОВИНСКИ ратови, као што се зна, воде се ради заштите свог произвођача од страног конкурента. А у садашњем рату, који је започела Америка против Кине и Русије, све је много сложеније: САД туку и по својим компанијама (и савезницима и њиховим компанија), у најмању руку – жртвују и своје. Зато је тешко разабрати – ко је у тој тучи за кога свој и против кога је све уперено.

Шта Кина ван својих граница купује за суму која је безмало два пута већа од њеног увоза нафте (230 милијарди долара у 2016-ој)?

То су чипови, односно микрошеме за целокупну електронику – компјутере и хај-тек. А Американци су увели забрану продаје чипова само једној кинеској компанији – ZTE – коју су оптужили да је кршила неке санкције против Иран а и Северне Кореје. А могли су је оптужити за било шта. За исувише топло време у Европи, рецимо. Уосталом, факти и аргументи данас нису у моди.

Право питање је: кога ће то болети.

Пекинг још ћути, али ће одговорити Америци. Вероватно ће урадити нешто са продајом продукције Apple у Кини. Јер, за Apple је Кина петина свих продаја. А ово је само један пример.

Како је кренуло, веће проблеме тренутно има страна која је започела рат (САД).

Против овог рата је и ММФ, на којем је у доброј мери почивао свет који су САД градиле после Другог светског рата. Његова извршна директорка, Кристин Лагард, упозорила је да се у свету нагомилало приватних и корпоративних дугова у висини 164 трилиона доларе и да ничег сличног досад није било.

Створена је ситуација у којој су сви свима дужни, па први јачи удар може оборити све. А ко ће то урушавање боље поднети – Кина или САД? То је сложено питање. А биће страшно свима.

Ко је против унутар самих САД?

Ако се и не ради о побуни дела пословних кругова, дошло је до раскола у америчком бизнису. Милијардер Блумберг (демократа) обећао је да ће зауставити Трампову кинеску авантуру.

Против је и Америчка трговинска комора која окупља три милиона компанија.

Међутим, за је Лојд Бланкфејн, шеф Goldman Sachs.

Али, рат није само кинеско-руско-амерички, он је већ – светски. Води се против свих који имају бизнис са Кином, Русијом и другим земљама, а ратује се за – прекомпоновање светске економске сцене.

Ево и једног карактеристичног догађаја. Појавио се извештај мало познатог америчког истраживачког тима у којем се тврди да кинеска иницијатива „Један појас, један пут“ нема економски смисао јој је сврха – ширење кинеског политичког утицаја и војног присуства по целом свету.

Ово значи да је идеја коју је подржало 100 земаља и међународних организација (па и ММФ) економски неповољна. А само зато да Кина не би била лидер јединог у савременом свету глобалног економског пројекта који учесницима обећава привлачну будућност.

Са улагањем десетина милијарди долара у луке, путеве и осталу инфраструктуру – преко целе Евроазије. Чиме такву перспективу може заменити Америка?

Туча на том правцу изгледа тек почиње. Или се неко у САД а њу увелико спрема…

Трампова логика је схватљива: по садашњим правилима САД губе, а Кина добија. Зато је и са пацифичким земљама хтео – никаква слободна трговина, само билатерални споразуми…

Људима који живе у средишњим америчким државама рат са Кином – односно њене узвратне мере – нанеће штету, а долазе избори у Конгрес САД на којима републиканци могу остати без већине у националном парламенту.

Постоји теорија „контролисаног хаоса“ која подразумева да САД и њихови сателити стално праве хаос у неком делу света (није важно – ни какав ни како) зато што не могу свој утицај наметати у нормалним ситуацијама.

Хаос помаже да се мобилише публика у сателитским земљама и да јој се не остави шанса да се отрезни и почне да размишља над оним што се догађа и како да се то заустави.

Међутим, сада се појавила опасност од неконтролисаног хаоса.

Колико је све лоше у несуђеној суперсили?

Могућа су два закључка.

Први: Америка је сишла с ума и жели да се самоуништи.

Други: ако много људи у САД заиста сматра да су овакве крајње мере допустиве и иду на овакве губитке – онда код њих ствари уистину лоше стоје, па више не могу без радикалне смене правила игре и разбијања чак и дела америчке економије…

Пише: Дмитриј КОСИРЕВ

Факти

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!