Кашњење грађана у отплати кредита све је веће, а од укупно одобрених зајмова 10,1 одсто чине они где је кашњење преко 90 дана. Највише се касни код враћања рата за кеш и потрошачке кредите, али и измирења дугова за кредитне картице.
– Једна од могућности која се клијентима нуди како би им се олакшао враћање обавеза је продужење рока враћања кредита за 24 месеца што доводи до смањења висине месечне обавезе и олакшава враћање кредита. Клијенту се нуди и коришћења грејс периода у истом трајању у оквиру којег плаћа само камату – каже Живојин Савић, извршни директор за послове са становништвом Комерцијалне банке.
За клијенте који су остали без посла, постоји могућност привремене обуставе плаћања свих обавеза за кредит и наставак измирења после уговореног грејс периода.
У Банци Интези истичу да уколико се грађани суоче с проблемима у отплати, да су им на располагању опције које укључују реструктурирање кредита. Тако је и у Еуробанци ЕФГ. Како каже Владан Вилотијевић, директор развоја, ако за то постоје објективни разлози, могуће је продужење рока, увођење грејс периода када се плаћа камата, док главница мирује.
– Када говоримо о тој некој “превентиви”, поменуо бих осигурање за случај губитка посла, које обезбеђује отплату одређеног броја рата – истиче Мирослав Ребић, члан Извршног одбора Сосијете женерал банке.
Блиц