ПРЕМА подацима Асоцијације “Плодови Србије”, овогодишњи род кромпира у нашој држави подбацио је за више од 60 одсто, па ће за потребе исхране становништва и прераду укупно недостајати око 200.000 тона. Јер, уместо очекиваних 750.000, кромпиришта у Србији дала су тек 300.000 тона.
Драстичан пад рода, међутим, не бележи се само у Србији, већ и на целом Балкану, па и у Европи, Африци… То је утицало да у Србији килограм кртоле у велепродаји кошта 40 динара, и по цени смо надмашили Европу. Кромпир у Холандији или Немачкој, рецимо, пакован у џамбо вреће, стаје од 25 до 30 центи, што је огроман скок цене. Прошле године у ово време, да подсетимо, килограм кромпира у Европи продаван је за само пет или шест центи.
Ратко Вукићевић, председник УО Асоцијације “Плодови Србије” и власник предузећа “Агромобил” из Гуче, које окупља 60 водећих произвођача кромпира из централне и западне Србије, наводи да је род подбацио због суше, против које није било одбране.
– Србија је већ почела да увози кромпир јер домаћа производња није довољна. Белоруси немају услове за чување, па су одмах почели да продају кромпир. Да није било увоза из те земље, код нас би килограм већ коштао више од 50 динара – казао је Вукићевић.
Појављују се и прогнозе да ће цена кромпира ове и почетком наредне године достићи и 100 динара по килограму, али Вукићевић верује да се то неће догодити, јер ће тржиште преплавити кромпир из увоза.
Новости