Београд – Овонедељна одлука председника Донада Трампа да Сједињене Америке Државе напусте нуклеарни споразум о са Ираном прво су реаговале светске берзе. Цена нафте је достигла троипогодишњи максимум и у последња три месеца црно злато поскупело је за чак за 20 одсто. То се већ одражава и на цене на нашим пупама.
Светске нафтне берзе бележе рекорде цене – барел „амричке лаке нафте је кошта више од 70 долара а „Брент“ на лондонској берзи премашује 77 долара. То утиче и на цене на нашим пумпма, јер две трећине потреба за нафтом и дериватима Србија покрива из увоза.
„У принципу не верујем да се мање вози, људи морају да издвоје новац за гориво. Забрињава нас, али принуђени смо да сипамо. У принципу ја возим на гас па је мало јефтиније. Ја управо смањујем, све зависи, колико имам толико и сипам“, кажу возачи.
У протекла три месеца цене деривата на нашим пумпама порасле су 2,5 одсто, односно четири динара по литру. Просечна цена литре бензина већ досеже до 149 динара, а евродизела од 157 динара до 160 динара. У нафтним компанијама кажу да велики део цене чине акцизе а зависе и од курсних разлика, на шта они не утичу.
„НИС може да утиче на формирање цена горива и то чини кроз повећање ефикасности у свом пословању. Поред тога, својим клијентима нудимо флексибилне избалансиране цене, у складу са тржишним кретањима. НИС ће се и даље трудити да очува конкурентне цене као и да оне не буду изнад просечних у региону“, саопштио је НИС.
„У наредном периду зависи шта ће се дешавати на глобаном тржишту. Уколико се на глобалном тржишту буде мењало сигуно ће доћи и на повећању цена горива на пупама“, каже Томислав Мићовић, генерални секретар Удружења нафтних компанија.
Анализе су показивале да ће се ове године цена црног злата кретати око 60 долара. Због светских геополитичких превирања неки аналитичари упозорвају да би већ следеће године цена барела могла да достигне и 100 долара.
„Повећање цена енергената имаће негативан утицај на светску економију која се и даље бори да избегне сенку економске кризе. Глобални економски раст успораваће се за неколико процентних поена на сваких 10 америчких долара на раст цена нафте“, каже Сијао Лиан, истраживач из Центра за америчке економске студије.
Сигурно је да нафтно тржиште неће мировати. Иран је трећи светски извозник нафте и могао би даумањи испоруке за милион Договор земља извозница нафте, чаланица – ОПЕК-а и Русије већ ограничило производњу. Све то може да направити велики јаз у понуди и потражњи нафте на светском тржишту, и што се свакао одражава на цене.
РТС