Економија

Прошле године отпуштено 103.917 радника

ДА по Србији пљуште откази и да је радно место привилегија – мантра је коју овдашњи радници слушају из дана у дан, већ годинама. Са посла се, тако, на биро само у последње четири године „преселило“ безмало 300.000 радника, а талас отказа још се не стишава. Ипак, неизвесност није баш свима иста јер кадровске вишкове, осим финансијске кризе, праве и пословни манири 21. века.

Широм Србије, током прошле године угашено је 103.917 радних места, показало је истраживање које су заједничким снагама спровели Национална служба за запошљавање и Америчка агенција за међународни развој (УСАИД).

– На основу анкете послодаваца процењено је да је у прошлој години угашено 5,42 одсто радних места – изнео је резултате Михаил Арандаренко, са Економског факултета. 

– А највише је отказа подељено у Војводини, затим у Београду, па у Шумадији и западној Србији, а најмање у јужној и источној Србији.

БОЛНА ПРИВАТИЗАЦИЈА САМО за последњих пет година приватизација је без посла оставила чак 375.000 радника – сабирају и у Социо-економском савету Србије. 
– У том периоду је 74 одсто запослених из друштвеног сектора остало без радног места. Међу њима је највише оних из металског сектора, прехрамбене индустрије и угоститељства.

Гледајући према делатностима, највећи удар су истрпели запослени у производном сектору. У прерађивачкој делатности без посла су остала чак 32.222 радника, у трговини 22.275, у грађевинарству 14.907, у администрацији, здравству и образовању 13.712, сектору саобраћаја, услуга и информационих технологија 11.944… Најлакше су откази дељени онима без високих квалификација, па је тако отпуштено 23.287 радника са првим степеном и чак 36.791 са трећим степеном стручности.

– Данас ни у једној делатности не цветају руже и готово сви у последње четири године, од почетка економске кризе, бележе губитке – оцењује Ивица Цветановић, председник Конфедерације слободних и независних синдиката. – Од тада је, према подацима Европске уније, без посла остало скоро 300.000 радника, али и још најмање 100.000 оних који су радили „на црно“. Потребе за новим радним местима су симболичне и готово ни у једном сектору нема нових запошљавања, бар не оних значајнијих.

Цветановић, такође, сматра да су највећи терет кризе поднели они из реалног сектора, односно производње, али данак лоше економске политике осећају и они који су – до јуче – били поштеђени потреса на тржишту рада.

– Све више отказа добијају и менаџери, а такав их талас тек очекује јер је најмање 70.000 предузећа у стечају и сви ће они у марту, мање-више, ставити кључ у браву. И банкари су на удару јер, у последње време, све више ових службеника добија упозорење пред отказ – додаје он.

ШАНСА НА ЈУГУ ПОСЛОДАВЦИ се, ипак, надају и отварању нових радних места, а, према сопственим прогнозама, највише ће упошљавања бити у најнеразвијеним деловима Србије. Тако предузетници из Врања, Бујановца, Владичиног Хана, Ужица, Прибоја… очекују да ће у овој години бити око седам одсто више отворених нових радних места него угашених.

Цветановић, такође, запажа да су радне књижице враћали кући и трговци, али и запослени у услугама, а као разлог за такву епидемију отказа у овим секторима он види у – инфлацији и смањеној куповној моћи. Како каже, смањени ниво потрошње има ефекат бумеранга, јер новац све мање циркулише, све се мање троши, а самим тим је све мањи фонд за зараде.

А у својој анализи стања на тржишту рада, стручаци из Националне службе за запошљавање су уочили да креирању нових послова не иде наруку ни образовна структура локалног становништва.

– Учешће становника без икакавих квалификација је изразито високо, за разлику од оних са дипломама факултета. Најобразованији су сконцентрисани у великим градовима – Београду, Новом Саду и Нишу, док у Врању и Новом Пазару више од 50 одсто становика има само основну школу – потврђују у НСЗ.

Самим тим ће и трендови будућих отпуштања умногоме зависити од знања и вештина локалног становништа. Према првим прогнозама, 2012. ће обележити најмање 35.800 нових отказа.

– Највећи проблем са запошљавањем у Србији је лоша квалификациона структура оних који траже посао – казао је и Дејан Јовановић, директор Националне службе за запошљавање. – То се види из податка да чак 250.000 незапослених са наше евиденције нема никаквих стручних квалификација. Тачније, око 80.000 нема завршену ни основну школу, а око 170.000 нема диплому средње школе и, самим тим, никакав занат у рукама.

Да нису све струке и занимања у истом ризику од отказа такође се може видети по броју оних који су у овој години завршили као вишкови. Према подацима НСЗ, само од почетка ове године са радног места директно на биро отишло је чак 33.270 радника који више нису потребни својој фирми, а у 2011. укупно их је било 42.500. Међу њима чак 63,3 одсто нема никаквих квалификација, а 21,6 одсто су полуквалификовани радници.

Зато све више стручњака упозорава на занимања које је појело време. Дактилографи, економски техничари, матуранти гимназије… само су нека од превазиђених занимања и мало ће ко задржати овакав кадар у својим фирмама.

Послодавци упорно указују на то да је време да се дозовемо памети и да овдашња радна снага поради мало и на себи. У свим анкетама – готово углас – замерају сопственим кадровима мањак ентузијзма, вештина, сналажљивости, креативности… али и специфичних знања, као што су информатичка писмености и познавање страних језика. 

ДВЕ СУРОВЕ ДЕЦЕНИЈЕ

СРБИЈА је за 20 година изгубила укупно 920.000 радних места, а више од половине је угашено у производном сектору. Индустријски радници су се из својих фабрика пребацили на биро, а раме уз раме са њима били су и грађевинци, трговци, рудари… У Асоцијацији малих и средњих предузећа кажу да је само од 1991. до данас угашено 580.000 радних места из реалног сектора, и то највише из металске индустрије, а на другом неславном месту је текстилна индустрија.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!