Србија

ПРЕТЕ ДЕМОНСТРАЦИЈАМА: Малинари пре бербе излазе на протесте

ПРОТЕСТИ произвођача малине почеће 2. јуна блокадом магистралног пута Нова Варош – Пријепоље, а биће настављени и у другим крајевима Србије уколико не дође до договора са хладњачарима о износу откупне цене за род из предстојеће бербе. У овом тренутку, поједини откупљивачи нуде од 100 до 120 динара, а већина покушава да успостави такозване дневне цене од 60 до 100 динара, које се могу мењати током предаје “црвеног злата”.

– Прошле године смо у протесте ушли током бербе, верујући да ће се уз помоћ министарстава пољопривреде и трговине наћи неко решење, али се то није догодило. Овог пута нећемо чекати бербу, већ се све мора решити у наредним данима – објашњава Слађана Станковић, председница скупштине Удружења пољопривредних произвођача Ужица – Љубојевић из “Сирогојно компанија” је понудио 120 динара, “Кроп” нуди 100, остали предлажу “дневне цене” са којима просек предатог рода не би премашио износ од 120 динара.

Произвођачи су уз помоћ агронома израчунали да цена производње једног килограма малине износи од 1 до 1,25 евра. То значи да би се они по окончању бербе нашли у дуговима.

– Сваки износ испод 1,5 евра је неприхватљив. Зато ћемо 2. јуна заједно са Удружењем “Лимска долина” блокирати поменуту саобраћајницу, а истог дана на мирне протесте излазе и произвођачи из ваљевског краја у месту Моравци. Без утврђене цене, произвођачи немају рачуницу да плаћају армију сезонских радника за које треба издвојити од 2.000 до 3.000 динара дневно, а неће моћи да покрију ни дугове за преузето ђубриво и хемију.

фото Д.Карадаревић

ПРЕТЕ ДЕМОНСТРАЦИЈАМА: Малинари пре бербе излазе на протесте

Произвођачи из западне Србије истичу да ништа не траже од државе и од пореских обвезника. Довољно је, кажу, да Министарство трговине испрати откуп и препакивање малине, и да се упути у цене. На овај начин ће се лако утврдити, да 7-8 монополиста баснословно зарађују на штету десетина хиљада произвођачких породица.

МАЊАК НА ТРЖИШТУ

– Хладњачари увозе и реекспортују малину са стране, а тврде да у Србији постоји хиперпродукција због које је цена ниска. Показало се лане, не само да нема вишка малине, већ да је принос био скоро двоструко мањи него иначе. То је довољан показатељ за надлежне, да реагују и сачувају најјачи српски пољопривредни бренд – истичу произвођачи.

Н. ЈАНКОВИЋ, Новости.рс

Фото: Д. Карадаревић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!