ГОРИВО на пумпама у Србији, иако је цена сирове нафте на светским берзама кренула силазном путањом, није добило ниже ценовнике него се на већем броју пумпи продаје скупље за динар-два у односу на протеклу недељу.
Тако је бензин од 95 октана достигао и цену од 152,70 динара за литар, евродизел 157,90 док су цене литра “квалитетнијег” бензина и евродизела “отишле у небо” па је тако, на пример, “Г драјв дизел” достигао 167 динара!
– У последњих месец дана просечна цена бензина већа је за 4,8 а дизела за 6,2 одсто – каже, за “Новости”, генерални секретар Удружења нафтних компанија Србије (УНКС) Томислав Мићовић.
– Просечна цена бензина је до средине прошле недеље поскупела за 3,34 динара по литру, а дизела за 5,21 динар по литру. И у последњих седам дана су цене ишле горе, бар за динар у просеку, али се информације још обрађују.
Јасно је да је за скок цена “крив” долар и кретање цена сирове нафте на светском тржишту.
– У односу на почетак марта, рачунајући 23. мај, нафта типа “брент” је поскупела за 17,3 одсто, док је раст курса долара допринео расту малопродајних цена са 2,3 одсто у односу на евро – каже Мићовић који подсећа и да почетак раста цена на пумпама наговестила и држава повећањем акциза у марту за два динара по литру.
Наш саговорник каже и да је се цена барале нафте стабилизовала на око 75 долара по барелу, што би, уколико се нешто драстино не промени, могло да се одрази и на снижење цена.
– Цене неће ићи тако брзо доле јер је потребно да се и купи сирова нафта по нижим ценама, а она се пласира у малопродају тек када се потроши ова набављена по вишим ценама – објашњава “феномен да цене много лакше иду горе него доле” Бора Татић, заменик председника Удружења приватних бензинских станица Србије.
Цене, наиме, и на сам наговештај неког поремећаја на тржишту иду веома брзо горе али у контрасмеру доста спорије.
– Ми немамо неке велике могућности за складиштење нафте па нам цену одређује великопродајна, набавна цена – каже Татић. – Скоро сви трговци су сада знатно смањили марже да би успорили раст и удар на потрошаче, јер ником не иде наруку смањење промета.
Како каже Татић, највећа количина деривата на нашем тржишту, стиже из великопродаје НИС, али је цена слична и на тржиштима у околини.
Великопродајна цена бензина од 95 октана је почетком марта била око 126 динара за литар а у среду 142,64. Евродизел је у великопродаји набављан по 137,70 динара за литар, а среду је продаван за 153,10 динара за литар.
АКЦИЗНА ПОЛИТИКА
ОД почетка године државна захватања у Србији по литру бензина су повећана за 2,63 динара, а дизела за 3,07. Анализа УНКС-а показује да су државна захватања у цени бензина 55,2 одсто (82,44 динара по литру), а дизела 53,8 одсто (85,60 динара поо литру)
– У оваквим ситуацијама су претходних година многе државе реаговале привременим смањењем акциза. У Србији је последњи пут ова мера примењена 2012, када је Влада смањењем акциза на период од око шест месеци допринела смањењу цене горива, чиме је у првом реду спречен већи поремећај у оним секторима привреде на које цена горива значајније утиче.
Новости.рс
Фото З. Јовановић