ДОНАЛД Трамп је показао да нема намеру да штеди америчке вазале из Европске уније.
Објавио је да ће САД увести царине од 20 одсто на аутомобиле који у његову земљу стижу из земаља ЕУ – уколико Брисел не уклони трговинске баријере које је поставио америчким компанијама.
Навео је да Европска унија „већ дуго држи царине и трговинске баријере у размени са САД“, односно – према америчким „великим компанијама и њиховим радницима“.
Затражио је да „царине и баријере“ буду у најскорије време уклоњене и подвукао:
„Ако то не уследи, увешћемо 20 одсто царине на све аутомобиле који се увозе у САД“.
Истовремено је позвао европске произвођаче аутомобила да граде фабрике на територији САД.
Пре два дана је амерички министар трговине Вилбур Рос изјавио да се у Вашингтону „важе“ – уводити или не уводити царине на увоз аутомобила и ауто-делова.
Чак је открио да је после разговора са Трампом почео да проверава – прети ли националној безбедности САД увоз аутомобила и ауто-делова.
Царине на „европске аутомобиле“ биће понајвише удар по немачкој ауто-индустрији.
Амерички лидер је недавно признао да не би волео да их виђа на улицама Њујорка.
У суштини, по проценама експерата, ово само повећава изгледе да дође до геополитичког развода између САД и ЕУ, а пре свега Вашингтона и Берлина.
Не само међу утицајним Немцима, многи сматрају да од односа са САД – Европска унија нема никакву посебну корист јер су се „одавно претворили у америчку једносмерну улицу“.
Трамп, очито, мисли сасвим супротно.
Утицајни немачки лист Der Spiegel после самита G7 у Канади објавио је текст под насловом који све говори „Непријатељ у Белој кући“, па још додатно „посолио“:
„То је непријатељ са којим се морамо борити. Тај председник нам никада није био партнер. Он је противник који према нама није пријатељски расположен… Не смемо се више претварати да смо пријатељи“.
У мају је The Wall Street Journal објавио да се Трампова администрација може одлучити и за царинску стопу од 25 одсто. И да неопходност њеног увођења могу повезати са „разлозима националне безбедности“.
Факти