Портпарол мађарске владе саопштио је данас да његова земља није ушла ни у какав споразум о пријему тражилаца азила из Немачке.
Претходно је Ројтерс јавио да је имао увид у документ који је немачка канцеларка Ангела Меркел проследила лидерима својих коалиционих партнера, а у којем се наводи да је 14 земаља ЕУ саопштило да је спремно да потпише споразуме са Немачком о пријему тражилаца азила који су претходно били регистровани другде.
Међу тим земљама су, напоменула је британска агенција, и неке које су најгласније у противљењу миграционој политици отворених врата немачке канцеларке, укључујући Мађарску.
– Никакав такав споразум нисмо постигли. Немогуће је да мигрант уђе у Мађарску, а да претходно није већ ушао у неку другу чланицу ЕУ – рекао је портпарол мађарске владе Золтан Ковач, додавши да је 2015. Немачка покушала да Мађарску учини првом земљом у коју мигранти улазе, али да је Будимпешта већ тада то одбила, преноси Ројтерс.
Према документу – који британска агенција види као напор да се умире баварски савезници Ангеле Меркел – билатерални споразуми ће процес депортовања избеглица, које су раније регистроване у некој другој земљи чланици ЕУ, учинити далеко ефикаснијим.
“До сада је враћање миграната из Немачке, према Даблинским прописима, било успешно у свега 15 одсто случајева. Потписаћемо административне споразуме са државама чланицама… како бисмо убрзали процес враћања и уклонили препреке”, стоји у документу.
Међу земљама које су су изразиле спремност за потписивање таквих споразума су Мађарска, Пољска и Чешка Република – земље које су се противиле било каквој шеми расподеле тражилаца азила по континенту.
Међу другим земљама које су наведене у документу су Белгија, Данска, Естонија, Финска, Француска, Литванија, Летонија, Луксембург, Холандија, Португал и Шведска.
Аустрија, чији нови канцелар Себастијан Курц има чврст став у погледу имиграције и влада у коалицији са крајњом десницом, није присутна на листи 14 земаља, напомиње Ројтерс.
Иначе, према Даблинској конвенцији ЕУ, тражиоци азила морају да поднесу захтев у првој земљи ЕУ у коју кроче.
Лидери ЕУ су се, на управо одржаном самиту, договорили да избеглице расподеле између себе на добровољној основи и оснују “контролисане центре” унутар ЕУ за обраду захтева за азил.
Вестионлине, Танјуг