Србија

Мађарска: О каквом споразуму Меркелова говори?

Портпарол мађарске владе саопштио је данас да његова земља није ушла ни у какав споразум о пријему тражилаца азила из Немачке.

Претходно је Ројтерс јавио да је имао увид у документ који је немачка канцеларка Ангела Меркел проследила лидерима својих коалиционих партнера, а у којем се наводи да је 14 земаља ЕУ саопштило да је спремно да потпише споразуме са Немачком о пријему тражилаца азила који су претходно били регистровани другде.

Међу тим земљама су, напоменула је британска агенција, и неке које су најгласније у противљењу миграционој политици отворених врата немачке канцеларке, укључујући Мађарску.

– Никакав такав споразум нисмо постигли. Немогуће је да мигрант уђе у Мађарску, а да претходно није већ ушао у неку другу чланицу ЕУ – рекао је портпарол мађарске владе Золтан Ковач, додавши да је 2015. Немачка покушала да Мађарску учини првом земљом у коју мигранти улазе, али да је Будимпешта већ тада то одбила, преноси Ројтерс.

Према документу – који британска агенција види као напор да се умире баварски савезници Ангеле Меркел – билатерални споразуми ће процес депортовања избеглица, које су раније регистроване у некој другој земљи чланици ЕУ, учинити далеко ефикаснијим.

“До сада је враћање миграната из Немачке, према Даблинским прописима, било успешно у свега 15 одсто случајева. Потписаћемо административне споразуме са државама чланицама… како бисмо убрзали процес враћања и уклонили препреке”, стоји у документу.

Међу земљама које су су изразиле спремност за потписивање таквих споразума су Мађарска, Пољска и Чешка Република – земље које су се противиле било каквој шеми расподеле тражилаца азила по континенту.

Међу другим земљама које су наведене у документу су Белгија, Данска, Естонија, Финска, Француска, Литванија, Летонија, Луксембург, Холандија, Португал и Шведска.

Аустрија, чији нови канцелар Себастијан Курц има чврст став у погледу имиграције и влада у коалицији са крајњом десницом, није присутна на листи 14 земаља, напомиње Ројтерс.

Иначе, према Даблинској конвенцији ЕУ, тражиоци азила морају да поднесу захтев у првој земљи ЕУ у коју кроче.

Лидери ЕУ су се, на управо одржаном самиту, договорили да избеглице расподеле између себе на добровољној основи и оснују “контролисане центре” унутар ЕУ за обраду захтева за азил.

Вестионлине, Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!