Мада је из Министарства културе још пре три године у Нови Пазар стигао “абер” да неће бити настављено зидање великих кула (ступова) манастира Ђурђеви ступови, Срби у Рашкој области потајно су се надали да ће овога лета радови ипак бити настављени и да ће куле(ступови), по којима је задужбина Стефана Немање из 12. века добила име, коначно достићи висину главне манастирске куполе.
Вест да од радова на кулама “нема ништа ” у овој, а вероватно ни у наредним годинама, растужила је и забринула братство ове светиње, бројне вернике и све Србе у овом крају и широм Србије и света.
– Ми живимо за дан када ће звона са манастирских кула, симбола Немањине моћи и српске државе, поново позвати вернике на молитве, али не можемо да утичемо на то: да ли ће се и када куле (ступови) зидати. Чекаћемо шта ће рећи струка, односно Републички завод за заштиту споменика културе, они су ти који одлучују о свим радовима на Ђурђевим ступовима, који су као светско културно добро под заштитом Унеска – каже отац Гаврило, игуман манастира.
Паре нису проблем
Ако ипак падне одлука да се зидање кула настави, чак и ако држава не обезбеди потребна средства, новац неће бити проблем, јер су увек спремни да прискоче у помоћ многи познати спортисти, глумци, певачи, бизнисмени и јавне личности које су и до сада, кроз акцију Подигнимо ступове, обновимо себе, пуно помогле обнову Немањине задужбине на брду изнад Новог Пазара.
Хаџи Раденко Јоковић, бивши посланик из Новог Пазара, био је у Одбору за обнову Ђурђевих ступова којим је председавао бивши владика рашко-призренски Артемије, када је све требало обновити од нуле.
– И тада, деведесетих година прошлог века, било је извесних отпора зидању кула, јер се наводно није знало како су куле изгледале и да ли ће тло издржати њихову тежину. Ипак, куле су започете и сазидане до половине, а онда се изненада стало, како сам сазнао из медија, на интервенцију Унеска. Без кула (ступова) Ђурђеви ступови не могу повратити оригинални изглед, стручњаци морају наћи начин да их, на радост верника, што пре заврше и да светиња заблиста у пуном сјају – прича Јоковић.
Професор Мирко Поповац, такође дугогодишњи члан Одбора за обнову Ђурђевих ступова страхује да неко можда намерно саботира завршетак радова.
Рушили и Срби
Кроз историју, Ђурђеви ступови су више пута рушени и обнављани. Светињу су рушили Турци (носили камен за градски бедем у Новом Пазару) Аустроугари, али и Срби… Током Првог светског рата у манастиру се забарикадирала аустроугарска батерија, која је бесомучно тукла по српским положајима. У једном тренутку српски нишанџија на оближњој Соколовици се најпре прекрстио, замолио Светог Ђорђа да му опрости, а потом оплео по манастиру и забарикадираним душманима.
– Без ступова (кула) Ђурђеви ступови ће остати крњи и никада неће бити оно што су некада били. Разочаран сам и забринут што радови неколико година стоје и што у Републичком заводу за заштиту споменика културе тврде “да су куле сазидане”, а њихова обнова “завршена”. Куле јесу сазидане, али само до половине, жеља свих верника је да досегну висину манастирске куполе, све друго је полуобнова на коју не пристајемо – истиче Поповац.
Неутемељена обнова
У објашњењу Министарства културе јасно стоји да вишедеценијска обнова Ђурђевих ступова у скорије време неће бити крунисана завршетком манастирских кула и да никакви радови на кулама нису у плану. Као разлог се наводи да “даља реконструкција кула није научно утемељена”, јер “не постоје релевантни подаци на основу којих би биле обновљене у пуној висини, а зидање према хипотетичком изгледу или нечијој представи о бившем изгледу било би у супротности са принципима обнове и заштите, али и са правилима Унеска”. Неутемељеном обновом угрожава се аутентичност споменика, услед чега светско културно добро може бити скинуто са листе Унеска, упозоравају из Министарства културе.
– Не ради се о неутемељеној обнови. Кроз векове се знало: како је манастир изгледао, постоје слике и цртежи. Верници и Срби овог краја само траже да манастир изгледа како је некада изгледао – додаје Поповац.
Д. Н. Петровић – Вести