ВЕЋ напети односи међу евроатлантским савезницима звог повлачења “великог брата”, америчког председника Доналда Трампа из низа међународних уговора и критика ЕУ и НАТО, кулминирају недељу дана уочи окупљања НАТО “породице”, 11. јула на Самиту НАТО у Бриселу. Недавни Трампов позив француском колеги Емануелу Макрону да напусти ЕУ у замену за боље трговинске односе са САД, сликовита је порука шефа Беле кућа бриселској фамилији да се није шалио када је, још од предизборне кампање, демонстрирао да му НАТО и ЕУ нису светиња, посебно ако се не уклапају у његову крилатицу: “Америка на првом месту!”
После неуспелог јунског састанка Г7 у Канади, где је Трамп, према писању америчких медија, наводно бацио немачкој канцеларки бомбоне, “да не каже да јој ништа није дао”, НАТО савезници страхују шта ће од њих сада захтевати “глава” фамилије. Амерички “Њујорк тајмс” наводи да је Трамп већ уочи самита написао упозоравајућа писма лидерима НАТО, укључујући Немачку, Белгију, Норвешку и Канаду, оптужујући их да не троше довољно на одбрану.
Амерички саветник за националну безбедност Џон Болтон појашњава да Трамп жели снажан НАТО, и да би људи “када говоре о поткопавању Алијансе, требало да погледају оне који доводе до тога да НАТО буде мање ефикасан у војном смислу”. На посебном удару је поново лидер водеће земље ЕУ, немачка канцеларка Ангела Меркел, којој Трамп писмом поручује да Берлин сноси кривицу и због неуспеха других земаља НАТО да издвоје више за одбрану.
Западни медији стога спекулишту да ће Трамп, можда, од Немаца тражити да униште своју аутомобилску индустрију у замену за држање америчких трупа у Хајделбергу, или од Британаца да доведу до банкрота своје пољопривреднике у замену за обећања о заједничким маневрима.
А имајући у виду да се одмах после Самита НАТО, Трамп 16. јула састаје први пут са председником Русије Владимиром Путином, са којим ЕУ није у пријатељским односима, “Фајненшел тајмс” констатује да лидери из Бриселу с разлогом гледају на састанак са страхом. Последице би могле бити далекосежне, не само по судбину НАТО, већ и ЕУ, за чију се реформу, иначе, посебно залаже управо Емануел Макрон.
– Избори у Европском парламенту 2019. године… могли би драстично променити тон у Бриселу. Тада би традиционална стратегија позивања на јачање овлашћења парламента могла да буде спектакуларно спречена. Варвари ће бити унутар капија – закључује “Фајненшел тајмс”.
ШАХ С ПУТИНОМ
– ПРВИ пут од 1945. године Европа се бори са америчким председником који има фундаментално другачији поглед на међународну улогу Америке. Он може да користи свој састанак са Путином у исту сврху: да застраши Британце, Немце и друге забринуте агресивним руским понашањем, и да их примора да раде оно што он жели, у свакој сфери за коју се забрине – пише амерички “Вашингтон пост”.
Д. Савић, Новости.рс