Економија

Руси преузимају тржиште ОМВ-а на Балкану

Док се ОМВ повлачи са малопродајног тржишта нафтних деривата у неким земљама Балкана НИС, чији је већински власник руски Газпромњефт је у петак уговорио куповину 28 бензинских станица ове аустријске компаније у БиХ, чиме показује да озбиљно крећу у освајање тржишта нафтних деривата у регину. Поред НИС-а за пумпе ОМВ-а на Балкану заинтересовани и Зарубежњефт и Лукоил

Нафтна индустрија Србије је с ОМВ-еом уговорила куповину 28 бензинских пумпи ове аустријске компаније у Босни и Херцеговини, које „покривају” око осам одсто тамошњег тржишта.

На тржишту прераде и пласмана нафтних деривата у региону Балкана почело је престројавање нафтних компанија. Док стратези ОМВ-а настављају са продајом бензинских пумпи, које ова аустријка нафтно-гасна компанија има у региону из Нафтне индустрије Србије не само да најављују како ће наредне године отворити 100 нових пумпи у окружењу (у Румунији, Бугарској и Републици Српској), већ су у петак са ОМВ-ом потписали уговор о о куповини стопостотног власништва зависног друштва ОМВ БХ д.о.о. и преузимању мрежу од 28 бензинских у Босни и Херцеговини.

Очекује се да ће посао комплетно бити закључен у току првог тромесечја 2013. године, за шта се чека дозвола надлежног тела за тржишну конкуренцију. Компаније су се сложиле да не обелодањују продајну цену.

„Мрежа ОМВ је једна од најјачих мрежа на тржишту БиХ,” кажу у НИС-у напомињући да је ова трансакција корак у реализацији стратегије регионалног развоја НИС-а, у оквиру које је један од приоритета ширење малопродајне мреже у земљама балканског региона.

НИС, чији је већински власник руски Газпромњефт у Србији има 332 пумпе, шест ауто-пунилишта за ТНГ и шест продавница боца, као и мрежу складишта нафте на читавој територији Србије, а већ је започео куповину постојећих и отварање нових бензинских станица у регион.

Тржиште БиХ приоритетно за НИС

Када је 1. новембра завршен програм реконструкције и модернизације НИС-ове рафинерије нафте у Панчеву, у оквиру које је почео са радом нови комплекс за хидрокекинг и хидрообраду (МХЦ/ДХТ) НИС је обезбедио све неопходне ресурсе за реализацију својих стартешких циљева.

Истичући да ће нови прерађивачки комплекс у панчевачкој рафинерији обезбедити потенцијал за раст извоза моторних горива Евро 5 квалитета на тржиште балканског региона из НИС-а истичу да је “у оквиру регионалне стратегије развоја НИС-а тржиште БиХ идентификовано као једно од приоритетних за Компанију, поред тржишта Бугарске и Румуније.”

„Куповина ОМВ-ових бензинских станица у БиХ само је један од корака у правцу реализације стратегије дугорочног развоја малопродајне мреже НИС-а у региону. На овај начин НИС-у ће бити омогућено да пласира високо квалитетно гориво евро квалитета које је Компанија произвела у својој рафинерији. Ова аквизиција ће нам обезбедити, први пут, и место међу топ три најјаче малопродајне мреже на тржишту ван Србије”, истакао је Кирил Кравченко, генерални директор НИС-а.

У Босни и Херцеговини ОМВ је био активан у области малопродаје и у комерцијалном пословањ од 2001. године. По завршетку ове трансакције ОМВ више неће имати активности у БиХ.

„Продајом имовине која не представља основно пословање учинили смо још један веома важан корак ка имплементацији ОМВ стратегије, која има циљ да оптимизује портфељ огранка Прерада и пласман,” каже Манфред Лајтнер, члан Извршног одбора ОМВ-а, иначе, одговоран за огранак Прерада и пласман.

У сегменту Прераде и пласмана (Р&М) ОМВ годишње користи капацитете прераде од 22 милиона тона нафте. Крајем 2011. године имао је приближно 4.500 бензинских станица у 13 земаља. ОМВ је додатно ојачао своју позицију кроз власништво 97 одсто удела у Петрол Офисију, водећој турској компанији из области малопродаје и трговине.

Треба рећи да продаја малопродајног бизниса у БиХ није први овакав потез ОМВ-а. Претходно је, крајем новембра 2011. године ОМВ Петрол Офиси продао свој удео од 52 одсто у кипарској малопродајној компанији Кибрис Турк Петролери. Поред тога, румунска енергетска компанија ОМВ Петром, у којој ОМВ има 51 одсто власништва, најављује продају свог огранка Петром ЛПГ СА.

„Стратегија компаније ОМВ тежи да изоштри и поједностави портфељ компаније. Ово обухвата постепено преусмерење портфеља са послова Прераде и пласмана ка истраживању и производњи. ОМВ ће наставити да се фокусира на малопродају и комерцијалне послове на тржиштима са интегрисаном набавком,” објашњава Манфред Лајтнер напомињући да се „ОМВ бензинске станице у БиХ нису оптимално уклапале у ланац снабдевања ОМВ-а, и то је био разлог за њихову продају.”

Продаје се и ОМВ у Хрватској

Занимљиво је да је крајем прошле године ОМВ најавио да се повлачи и са хрватског малопродјаног тржишт бензина и дизела. У Хрватској ОМВ има 63 бензинске пумпе са којима подмирује око 13 одсто тржишта у малопродаји.

Као потенцијалне купци ОМВ-ових пумпи у Хрватској у медијима су помињане руске компаније Зарубежњефт, Газпромњефт и Лукоил. Из Зарубежњефта, који је власник рафинерије нафте Босански брод у Републици Српској су потврдили ову информацију, не кријући да им је план да на хрватском тржишзу преко ОМВ-ових пумпи пласирају гориво које прерађују у својој рафинерији. Хрватска штампа пише да је руски Лукоил један од глобалних играча с великим аспирацијама у региону. У Хрватску је Лукоил дошао 2008. године, када је кренула њихова велика експанзија изван Русије. До сада у Хрватској имају (кроз откуп, преузимање или градњу нових објеката) 22 бензинске пумпе. Недавно је из Лукоила дошла најава да ће у средњорочном плану имати сто бензинских станица у Хрватској.

Лукоил, иначе, има велику рафинерију на Сицилији из које би лако могао довозити нафтне деривате на хрватско тржиште. Тај бизнис би био олакшан када Хрватска следеће године приступи ЕУ.

Из Гаспромњефта није било коментара око преузимања ОМВ-ових пумпи у Хрватској а из НИС-а су демантовали могућност да би тај посао могао бити одрађен преко Србије. Наравно, јасно је да би пласман из панчевачке рафинерије био добра прилика за најављену експанзију.

Ова руска заинтересованост забринула је, изгледа у Хрватској домаћу компаињу – ИНУ, па је у септембру и из Загреба у ОМВ стигла обавезујућу понуду за преузимање пумпи ОМВ-а. ИНА је, додоуше, била заинтересована и за ОМВ-ове пумпе у БиХ али, сада је очигледно, те планове им је помрсио НИС.

„Ова понуда је у складу с Ининим циљем јачања малопродајне и велепродајне позиције у Хрватској и региону,“ наведено је тада у саопштењу из ИНЕ.

Нафтни стручњаци већ неколико година указују да су постојећи капацитети за прераду нафте преобимни да би те рафинерије власницима доносиле профит. Не треба сумњати да ће због тога и трка за ОМВ-ове пумпе у Хрватској бити оштра.

Аустријанци су раније изјавили да планирају да продају пумпи у БиХ и Хрватској окончају до краја 2013. године. ОМВ је у саопштењу објавио да ће продаја пумпи у БиХ НИС-у бити комплетно закључена у току првог тромесечја наредне године За очекивати је да ће се ускоро знати и која нафтна компанија ће се проширити у Хрватској.

НИС најављује експанзију

У НИС-у, компанији чији је већински власник руски Газпромњефт, истичу да им је циљ да постану регионални лидер у овој области и да ће садашњу прераду сирове нафте са око 2,5 милиона тона наредне године повећати на 3,4 милиона годишње. Модернизација панчевачке рафинерије обезбеђује НИС-у могућност да прераду повећају до 4,8 милиона тона што. На српском тржишту НИС прода око 2,5 милиона тона нафтних деривата, што покрива 50 одсто велепродајног, односно, око 34 одсто малопродајног тржишта (око 68 одсот укупног тржишта нафтних деривата у Србији). То значи да би, са повећањем прераде НИС имао обезбеђене деривате из сопствене производње за извоз.

Ширење на тржишту Босне и Херцеговине НИС је започео још прошле године, када је постао власник првих малопродајних објеката у Републици Српској – бензинске станице Трн-1 и Трн-2, на излазу из Бањалуке, на аутопуту према Градишки. У БиХ је НИС отворио и зависно предузеће НИС Петрол д.д. Лакташи, које ће се бавити развојем малопродајне мреже у Републици Српској. Поред куповине пумпи од ОМВ-а НИС у БиХ планира И отварање нових.

У Бугарској, која према информацијама из НИС-а, представља једно од приоритетних тржишта за развој малопродајне мреже септембра 2011. године је регистровано предузеће НИС Петрол ЕООД. У НИС-у коментаришу да Бугарска пружа највећи ефекат синергије и повољне услове изласка на тржиште. НИС је већ постао власник осам бензинских станица у тој земљи, а до краја 2014. године планира се куповина и изградња око 80 бензинских станица.

 

Балкан Магазин

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!