Економија

У свету цена нафте пада, а у Србији гориво – никад скупље

Иако статистика каже да је инфлација у границама циља, цене горива у Србији рекордно су високе. Од почетка августа гориво је поново поскупело и то у време када цена нафте на светском тржишту пада. Уместо у трендове на светском тржишту и превисоке акцизе, потрошачи, али и поједини власници мањих пумпи, прстом упиру у дистрибутере нафте.

Тврде да је ново поскупљење последица недовољне конкуренције на српском тржишту.

Од протеста возача због скупог горива прошла су два месеца. А гориво никад скупље. Само у последњих 10-ак дана поскупело је за динар, до динар и по по литру.

“Заиста се питам која је граница наше издржљивости”, каже Зоран Николић из Националне организације потрошача Србије.

“Свако ко је на тржишту као на пијаци покушава што скупље да прода своју робу”, оправдава стање на тржишту Небојша Атанацковић, председник компаније Нафта АД.

А тржиште у Србији изгледа овако: Две различите пумпе, две различите компаније, у два различита града, а цене скоро идентичне.

“Немогуће је да имате десетине различитих нафтних компанија, а да сви или готово сви имају потпуно идентичне цене, буквално у 50 пара. Поставља се питање ко кога прати, да ли међу нафтним компанијама у Србији постоји нека варијанта званичног или тајног удруживања”, пита се Зоран Николић.

“Вероватно нам је тржиште сувише плитко, како се то каже, па нема довољно конкуренције или се добављачи и малопродаја договарају, гледају једна од друге, виде да одређене цене пролазе и онда се тиме руководе”, наводи Атанацковић.

Па је тако у Србији прошло и ново поскупљење горива у тренутку када сирована нафта на светском тржишту појефтињује.

Небојша Атанацковић тврди да су му од почетка августа добављачи дигли цене за два динара по литру.

“Они би вероватно рекли да су ово што сада испоручују набавили по вишим ценама раније, а да ће онда када дођу на ред ове сад, цене по којима сада набављају, онда бити јефтинији. Е сада, да ли ће то бити тако, то ћемо заиста да видимо”, каже Атанацковић.

До тада, возачи могу да плаћају више или да сипају мање.

“Када бисмо буквално на два-три дана заборавили пумпе, када бисмо се уздржали куповине, тиме бисмо послали врло јасну поруку и нафтним компанијама и држави”, каже Зоран Николић.

Држава од онога што платите за гориво узме више од 50 одсто, на име акциза. У јуну је председник најавио разговоре о цени горива, пошто блокаде путева буду окончане.

“Кад се то лепо заврши, онда ћемо да седнемо и да видимо шта је то што око дизела можемо да урадимо. А ви знате да кад ја кажем да ће онда да буде и урађено, рекао је председник Србије Александар Вучић у јуну ове године.

Иако је протест давно окончан, из надлежних министарстава нема најаве да ли ће, шта и када да буде урађено.

Извор: Н1

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

    1. Да зло буде веће, ово није ни права лудара !
      Ово је ЛОПОВСКА ЛУДАРА, што је много горе од КЛАСИЧНЕ ЛУДАРЕ.
      Да смо их на време сместили у ЛУДАРУ, до оваквог “прогреса” и “напретка” не би дошло !

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!