Србија

ЕУ преузима контролу на српским границама, велеиздајници потписали споразум са ЕУ!

БРИСЕЛ – Када на снагу ступи споразум, који су данас парафирали комесар Димитрис Аврамопулос и министар унутрашњих послова Небојша Стефановић, Европска агенција за граничну и обласку стражу (Фонтекс) биће у могућности да спроводи оперативне активности и распређује тимове у областима Србије.

Како је саопштено из Европске комисије то ће бити могуће у областима које се граниче са ЕУ, а у договору са српским властима и уз одобрење власти граничне земље чланице.

Аврамопулос и Стефановић су, наводи из ЕК, покренули су данас у Београду статусни споразум који ће, када буде званично ретификован, омогућити тимовима Фонтекса да буду распоређени у Србији.

”Агенција ће бити у могућности да помогне Србији у управљању границама и извршаваће заједничке акције са Србијом, посебно у случају изненадне промене миграционих кретања”, стоји у саопштењу Европске комисије.

Из седишта Европске комисије поручују да ће нацрт статусног споразума који је данас покренут са Србијом бити званично потписан када обе стране заврше неопходне законске процедуре.

Додаје се да је за ратификацију споразума неопходна и пристанак Европског парламента.

У саопштењу Европске комисије наводи се да је нацртни споразум са Србијом трећи покренути споразум са парнерима на Западном Балкану.

Први је био инициран са Албанијом у фебруаруару, а други са Македонијом у јулу ове године. Преговори са Црном Гором и БиХ још су у току, наводи се у Комисији.

У саопштењу Европске комисје додаје се да Европска агенција за граничну и обласку стражу већ може распоређује тимове и буде оперативна на територији земља које нису чланице ЕУ уз претходне консултације ЕУ и земље која је у питању.

Према новом предлогу Европске комсиије Фронеткс ће до 2020.године бројати 10000 људи и моћи ће да склапа споразуме о сарадњи и са земљама које нису у неопсредном окружењу ЕУ.

У Европској Комсији наводе да је задатак Европске граничне и обалске стража боља заштита спољних граница ЕУ, ефикасно управљање миграционим токовима и обезбеђивање високог нивоасигурности у ЕУ.

У питању је оперативни инструмент чији ће прибадници бити под контролом земље домаћина, а радиће на одобравању или одбијању улазака на спољним границама ЕУ, али и пресретању појединца који су границу прешли нелагално, објашањавју у Европској комисји.

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!