Економија

Даљинско грејање и даље скупо

Вест да ће Ни­шли­је убу­ду­ће гре­ја­ње пре­ко то­пла­на пла­ћа­ти за око 22 од­сто јеф­ти­ни­је не­го про­шле го­ди­не, уме­сто до­са­да­шњих 27,08–21,18 ди­на­ра по ква­дра­ту, уси­ја­ла је те­ле­фо­не ре­дак­ци­је с пи­та­њем оних ко­ји се гре­ју по­ред ра­ди­ја­то­ра да ли то зна­чи и ни­же це­не у остат­ку Ср­би­је. Јер, ако мо­же Ниш, што не мо­гу и дру­ге то­пла­не.

Ни­шка то­пла­на је од­лу­чи­ла да део ра­чу­на ко­ји се од­но­си на тро­шко­ве по­сло­ва­ња сни­зи за шест ди­на­ра по ква­дра­ту по­вр­ши­не ко­ја се гре­је, а да, ка­ко је ре­као ди­рек­тор То­пла­не Пре­драг Ми­ла­чић, ва­ри­ја­бил­ни део ко­ји се ти­че по­тро­шње енер­ге­на­та бу­де ску­пљи за око се­дам од­сто. Пре­ра­чу­на­то, по­твр­дио је ди­рек­тор за Пр­ву те­ле­ви­зи­ју, но­ве це­не ће на го­ди­шњем ни­воу сма­њи­ти ра­чу­не за гре­ја­ње од 1.500 до 2.000 ди­на­ра, уко­ли­ко се узме у об­зир про­сеч­на по­тро­шња за стан од пе­де­се­так ква­дра­та. Зна­чи ме­сеч­но ма­ње од 125 до 166 ди­на­ра.

Упи­тан да ли по­сто­је на­ја­ве да гре­ја­ње по­јеф­ти­ни и у остат­ку Ср­би­је, Де­јан Сто­ја­но­вић, пред­сед­ник по­слов­ног Удру­же­ња то­пла­на Ср­би­је, ка­же за наш лист да је тач­но да је то­пла­на Ниш под­не­ла зах­тев ло­кал­ној са­мо­у­пра­ви за сма­ње­ње та­ко­зва­не фик­сне та­ри­фе за 21,79 од­сто, а за по­ве­ћа­ње ва­ри­ја­бил­не за 7,14 од­сто. Али да то не­ће ре­зул­ти­ра­ти укуп­ним сма­ње­њем це­не за 22 од­сто.

– Та­ри­фе за ис­по­ру­че­ну то­плот­ну енер­ги­ју у Ср­би­ји од­ре­ђу­ју ло­кал­не са­мо­у­пра­ве ко­је су вла­сни­ци то­пла­на, и то са­гла­сно ме­то­до­ло­ги­ји за од­ре­ђи­ва­ње це­не снаб­де­ва­ња крај­њег куп­ца. Пре­ма овој ме­то­до­ло­ги­ји це­на се по­ве­ћа­ва ка­да енер­ген­ти по­ску­пе за ви­ше од три од­сто, а сма­њу­је ка­да це­на пад­не за ви­ше од пет од­сто – ка­же он.

Си­ту­а­ци­ја у то­пла­на­ма је, ме­ђу­тим, до­да­је, раз­ли­чи­та од гра­да до гра­да. А та раз­ли­чи­тост се огле­да у кре­дит­ном за­ду­же­њу, не­а­де­кват­ним та­ри­фа­ма ко­је ни­су пра­ти­ле оправ­да­не тро­шко­ве и за­ду­же­њу за ма­зут код Ре­пу­блич­ке ди­рек­ци­је за роб­не ре­зер­ве ко­је мо­ра да се из­ми­ри. Ово ну­жно не зна­чи да ће та­ри­фе би­ти исте, иако ко­ри­сте исте енер­ген­те и по­сто­је слич­но­сти у по­гле­ду тех­нич­ког ста­ња про­из­вод­ног и ди­стри­бу­тив­ног си­сте­ма.

То­пла­не су би­ле ду­жне да до пр­вог сеп­тем­бра под­не­су над­ле­жни­ма пи­са­ни зах­тев за одо­бра­ва­ње це­на то­плот­не енер­ги­је за на­сту­па­ју­ћу греј­ну се­зо­ну ко­ја по­чи­ње 15. ок­то­бра те­ку­ће го­ди­не и за­вр­ша­ва се 15. апри­ла на­ред­не го­ди­не. По­сле про­ве­ре над­ле­жни је ду­жан да у ро­ку до две не­де­ље оба­ве­сти то­пла­ну да ли је це­на ре­ал­на или не. То­пла­на мо­же и у то­ку греј­не се­зо­не да пред­ло­жи про­ме­ну це­на, јер у то­ку греј­не се­зо­не мо­гу на­ста­ти ко­рек­ци­је ко­је су ма­ње од про­пи­са­них, а за­тим да у то­ку лет­њег пе­ри­о­да бу­ду ви­ше. На пи­та­ње да ли удру­же­ње пре­по­ру­чу­је оста­лим то­пла­на­ма да сле­де при­мер Ни­ша, Сто­ја­но­вић од­го­ва­ра да они не мо­гу да пред­ло­же ни­шта дру­го осим по­што­ва­ња ва­же­ћих про­пи­са.

Уме­сто од­го­во­ра да ли у остат­ку Ср­би­је мо­же да се оче­ку­је да гре­ја­ње по­јеф­ти­ни, наш са­го­вор­ник на­во­ди да је од за­вр­шет­ка прет­ход­не греј­не се­зо­не ма­зут по­ску­пео око 28 од­сто, а гас за око 12 од­сто. Курс до­ла­ра ко­ји има ути­ца­ја на це­не енер­ге­на­та ра­сте од кра­ја сеп­тем­бра до да­нас са 101,27 на 103,31 ди­нар.

На кон­ста­та­ци­ју да тре­ба узе­ти у об­зир и прет­ход­не бла­ге зи­ме и уште­ду енер­ге­на­та, он ис­ти­че да су у 2017. го­ди­ни ре­а­ли­зо­ва­не ко­ли­чи­не при­род­ног га­са би­ле ни­же за око 10 од­сто, ма­зу­та за око 15 од­сто од пла­ни­ра­них. Док је угља по­тро­шено ви­ше од пла­ни­ра­ног за 11 од­сто.

Аутор: Јасна Петровић-Стојановић, Политика.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!