Влада Србије се није обавезала да ће да преузме било какве обавезе у вези са аеродромом Константин Велики након што јој га је Град Ниш бесплатно уступио пре два и по месеца.
Истовремено, ресорно министарство за сада не зна колико ће инвестирати у нишки аеродром наредне године, нити има план у вези са отварањем нових линија у скоријој будућности, потврђено је Данасу у Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.
– Такав документ не постоји – наводи се у одговору Министарства на захтев нашег листа да нам се достави документ у којем је конкретно наведено које обавезе Република, односно Влада преузимају у вези са нишким аеродромом, а након што су им бесплатно уступљена оснивачка права над њим, рачунајући ту и евентуалну исплату 1,6 милијарди динара за 157 хектара земљишта у цивилном делу аеродромског комплекса које Град дугује Министарству одбране по уговору из 2010 или облигације везане за пословање аеродрома. Захтев за достављање овог и других докумената упутили смо по Закону о слободном приступу информацијама од јавног значаја.
Министарство саобраћаја је одговорило и да „не поседује“ свој предлог буџета за 2019. годину из којег се може видети колики износ средстава се планира за улагање у нишки аеродром у тој години, уз образложење да је то због тога што „од Министарства за финансије још није добило инструкцију за предлагање буџета за следећу годину“. Одговорило је, такође, да „не постоји“ стратегија, план или други документ у којем је наведено које ће линије бити отворене са нишког аеродрома у скоријој будућности. Саопштило је и да „не постоји“ документ у којем је наведено да се након преузимања тог аеродрома од стране државе број запослених неће смањивати.
Оваквим „признањем“ Министарства разрешене су вишемесечне полемике између представника републичке и градске власти, са једне, и противника „отимања“ нишког аеродрома, са друге стране, о томе да ли се Влада званично обавезала да ће да преузме постојеће обавезе нишког аеродрома и Града или да инвестира „још значајнија средства него до сада“, како је најављивано. Обећања те врсте су, дакле, за сада само усмена, а гаранције за даља улагања и развој аеродрома не постоје.
Председник Србије Александар Вучић недавно је казао да ће држава након преузимања аеродрома „улагати у њега много више“, а ресорна министарка Зорана Михајловић претходно је прецизирала да ће „расти“ инвестиције, као и број линија, путника и запослених, а да ће цене аеродромских услуга „остати исте“. Министарка Михајловић и градоначелник Ниша Дарко Булатовић рекли су да ће, након оваквог преузимања аеродрома, Ниш „бити ослобођен великих финансијских обавеза у вези са земљиштем које треба да исплати Министарству одбране“, а које није у стању да измири.
Ресорна министарка и нишки градоначелник потписали су 8. августа уговор о бесплатном преносу оснивачких права нишког аеродрома „Константин Велики“ са града на државу, чиме је држава преузела управљање аеродромом, а детаљи уговора нису саопштени. У закључку Владе, донетом 29. марта ове године, којим је „препоручено“ бесплатно уступање нишког аеродрома држави, наведено је да су обавезе будућег аеродромског оператера, у погледу преузимања дела или целокупног операторског пословања нишке ваздушне луке – „евентуалне“. У закључку се наводи да је „евентуално“ и преузимање обавеза Града Ниша које проистичу из његовог уговора са Министарством одбране везаног за аеродромско земљиште.
Након што је Градско веће Ниша, на основу тог закључка Владе, предложило бесплатно уступање аеродрома држави, започели су грађански протести у организацији неформалне Иницијативе „Не дамо нишки аеродром“. На протестима је изражена сумња да држава жели да преузме управљачку контролу над овим аеродромом, који иначе у последње четири године бележи драматичан раст броја путника, како би наредних година ограничила такав раст у корист концесионара београдског аеродрома, компаније Ванси ерпорт. Председник Србије Александар Вучић, министарка Михајловић и њен помоћник Зоран Илић директно или индиректно потврдили су да концесиони уговор предвиђа ту врсту ограничења.
Данас.рс