Челници Владе и лидери Срба са севера КиМ код председника Николића разговарали о примени бриселског споразума. Дачић: Неће бити границе, нема разлога за блокаду. Крстић: Добили смо писане гаранције
ВИШЕ нема разлога за блокаду прелаза на северу Косова и Метохије. Све што смо обећали нашем народу, ми смо и испунили. На Јарињу и Брњаку неће се наплаћивати царина, а Срби неће имати проблема око личних карата и аутомобилских таблица.
То је у четвртак изјавио премијер Србије Ивица Дачић после састанка државног врха и лидера Срба са севера КиМ код шефа државе Томислава Николића. После једночасовних разговора сви актери су се сложили да је потврђено државно јединство у политици према јужној покрајини.
Дачић је казао да је Влада усвојила закључке којим се гарантује испуњавање захтева Срба са севера покрајине, који су изричито тражили да не мењају српске регистарске таблице, не ваде косовска документа и не плаћају царину косовским властима.
– Све одлуке које се буду доносиле договораће се са представницима косовских Срба – закључио је Стефановић.
Одборници скупштина Косовске Митровице, Зубиног Потока, Лепосавића и Звечана у петак ће у 10 часова одлучивати о гаранцијама Владе и повлачењу са барикада, а после састанка у Председништву наговештавали су позитиван исход.
– Урадили смо много за наш народ. Север није под контролом приштинских власти. Споразум о интегрисаном управљању прелазима је статусно неутралан и неће бити границе између Косова и централне Србије. Ако оно што смо договорили у Бриселу буде прекршено, Србија ће суспендовати споразум
– упозорио је Дачић.
Премијер је рекао да више нема потребе за блокадом прелаза и најавио да ће сва четири пункта на северу бити отворена до 10. децембра. Навео је и да Србима са КиМ нису потребне никаве писане гаранције.
– Најбоља гаранција за њих су одлуке њихове владе. Не верујем да се ишта може добити сукобима са Кфором и великим силама. Само преговорима можемо да бранимо север. Војно никако не можемо.
Дачић је открио и да свакодневно трпи притиске из ЕУ да се споразум о прелазима примени.
– Ако не отворимо прелазе и изиграмо договор чекаћемо најмање две године да отпочнемо преговоре са ЕУ. Разумем оправдани страх за положај Срба на северу, али морамо да водимо рачуна и о нашем европском путу.
Председник општине Косовска Митровица Крстимир Пантић по изласку из зграде Председништва поручио је да верује у гаранције Владе Србије и да је оптимиста када је у питању окончање блокаде пунктова.
– Добили смо и писане гаранције, пошто је Влада усвојила закључак да су наши захтеви прихваћени и да у случају злоупотребе споразума може да га суспендује. То је за нас веома добар знак.
Састанку код председника Николића, који је трајао више од сат, осим премијера присуствовали су и потпредседници Јован Кркобабић, Сузана Грубјешић и Расим Љајић, председник Народне скупштине Небојша Стефановић, директор Канцеларије за КиМ Александар Вулин, шеф техничког тима Београда Дејан Павићевић, као и председници четири општине са севера Крстимир Пантић, Драгиша Миловић, Славиша Ристић и Драгиша Васић.
М. БАБОВИЋ
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
СРБИ НАСТАВИЛИ СА БЛОКАДОМ ГРАДИЛИШТА БУДУЋЕГ ПРЕЛАЗА НА ЈАРИЊУ
СКУПШТИНА ОДЛУЧУЈЕ О ПРОТЕСТИМА
Срби са севера Косова наставили су протесте на градилишту будућег интегрисаног прелаза Јариње и током ноћи између четвртка и петка, без обзира на београдски састанак њихових представника са државним врхом Србије.
– О судбини протеста у међузони између Руднице и Јариња одлучиће се на седници велике Скупштине народних изабраника која ће бити одржана у петак, у Лепосавићу. На њој ће одборницима извештај о разговорима у Београду поднети председници све четири општине са севера Космета, а одборници одлучити шта нам ваља чинити – рекао је за “Новости” Стеван Божовић, председник Скупштине општине Зубин Поток, док је састанак у Београду још био у току.
Захтеви окупљеног народа и даље су непромењени: неће границу према Србији, неће царину да плаћају Приштини, хоће документа своје државе Србије и не желе косовске институције на северу. За сваки од ових захтева хоће писмену гаранцију државе Србије.
Пошто је нешто после 17 часова стигла вест из Београда да држава стоји иза сваке од тачака договора постигнутог у Бриселу, окупљени народ је са видним олакшањем то примио к знању, али остали су одлучни – нема повлачења док о томе не одлуче одборници четири општине.
Људи који протестују на Јарињу са изненађењем и радошћу су реаговали на вест да су председници општина са севера Косова добили писане гаранције да ће њихови захтеви бити испуњени.
– Надамо се да је та вест тачна, а ако јесте онда то за нас значи сигурност и обавезу државе Србије да нас заштити у случају да Албанци, Унмик или Кфор покушају да нас преваре као што су раније радили – рекао је с узбуђењем у гласу, Зоран Виријевић из Лепосавића.
– Нама је животно важно да се не успостави било каква граница између централне Србије и северног Космета, али је то једнако важно и самој Србији – каже Данило Аксентијевић, из Глежња.
Срби са севера Космета који протестују на Јарињу провели су ноћ између среде и четвртка у стрепњи и ишчекивању, а јутро им није донело олакшање. Мрки и ћутљиви, слушајући вести са радија, стајали су око логорских ватри, док су им се чела борала од мисли о неизвесној будућности.
– Имам два студента и једног средњошколца у кући, шта да радим с децом ако поставе границу на Јарињу – наглас је размишљао Раде Трбић из Лепосавића. – Не зна човек ни шта да мисли ни коме да верује. Полиција је звала председнике општина да их убеди да се померимо са градилишта тог интегрисаног прелаза. Прича се свашта, бојимо се да не удари српска жандармерија на нас.
Његов сусед Живан одмахнуо је главом мрштећи се.
– Прошле године смо знали против кога смо дигли барикаде, бранили смо се од Шиптара и Еулекса који је покушао да им да север на тацни – шапутао је разочарани житељ Лешка. – Тад нам није сметала ни зима, ни киша, ни сузавац, ни батине. Сад не можемо да дођемо себи шта нас је снашло. Протестујемо јер се плашимо да ће нас рођена држава оставити на цедилу.
Сви су чекали до дубоко у ноћ повратак председника општина са састанка из Рашке. Тек око један ујутро председници општина су стигли. Окупљеним и промрзлим људима су саопштили да су одбили предлог о померању народа стотинак метара даље од градилишта “интегрисаног” прелаза, како би мајстори могли да наставе радове.
– Нема померања без писане гаранције да се на Јарињу неће успоставити граница и да Срби неће морати да узимају “косоварско” држављанство у сопственој држави – кратко је рекао Славиша Ристић, председник општине Зубин Поток. – Нећемо да учествујемо у признавању лажне државе Косово.
Ове вести донеле су само тренутно олакшање међу Србе који су цупкали на зими на степен испод нуле. Сиво јутро они су дочекали на ногама али их је пре подне ипак савладао тежак умор и почели су да одлазе у аутомобиле, да одспавају неколико немирних сати у ишчекивању резултата састанка председника општина на северу Космета са државним врхом у Београду.
Новости