Хроника

БИА купила авион за Вучића којим управља цивилна посада АИР ПИНК?!

Сузана Васиљевић, саветница за медије председника Србије Александра Вучића, каже за Данас да тврдње бившег шефа српске дипломатије и актуелног председника Народне странке Вука Јеремића о спорној набавци и неправилном коришћењу државног авиона “коментарише исто онако како и његове тврдње да смо ангажовали Трамповог саветника, да смо са Сорошем седели у ресторану у Њујорку, да Ангела Меркел неће примити председника“.

Васиљевић истиче да је: „Влада Србије власник авиона, и као такав на располагању је министрима и председнику државе, када добије одобрење Владе, то јест када авион није заузет.“

Јеремић, који је у петак био у Чикагу, за Данас каже да је јавности прошлог месеца саопштено да је Влада Србије купила авион за потребе државних органа и да га користи авио-служба Владе.

– Међутим, истина је да је авион купила БИА како би се избегао тендер за набавку, да авион користи готово искључиво Вучић, као и да уместо пилота и кабинског особља авио-службе Владе Србије лети посада компаније Аир Пинк. Питам се шта је то било потребно да се сакрије од јавности, па је набавка овог авиона („ембраер 135БЈ легацy 600“ серијски број 14501006) постала поверљива набавка за потребе БИА без тендера? Колико је тај авион коштао пореске обвезнике, преко ког посредника је ишла та трансакција, колика је била посредничка провизија, зашто приватна посада лети на авиону у власништву БИА, и куда то лети Александар Вучић да нико не сме да сазна, па ни авио-служба Владе Србије – поставио је питања Јеремић.

У Безбедносно-информативној агенцији у петак нисмо добили одговор на тврдње Јеремића да је авион набављен за потребе БИА, „без тендера“.

Вук Јеремић написао је на друштвеним мрежама да је бивши премијер Македоније Никола Груевски осуђен због куповине блиндираног аутомобила без тендера. И додао да ће се једна од затворских казни Александра Вучића односити „на службени авион који користи практично само он, купљен преко БИА како би се избегао тендер за набавку, и којим уместо државне, управља посада из Аир Пинк“. У следећем твиту Јеремић пише: „Шта је морало да се сакрије, па је набавка овог авиона („ембраер 135БЈ легацy 600″, серијски број 14501006) постала поверљива набавка за потребе БИА без тендера? Колико је коштало, да ли је било провизије и зашто приватна посада управља државним авионом када лети Александар Вучић?“

БИА купила авион за Вучића којим управља цивилна посада АИР ПИНК?!

Портал Спутњик на српском језику пренео је пре два месеца да је „држава Србија набавила пословни авион ембрајер легаси 600 за Авио-службу Владе Србије“, истичући да је то „нови члан флоте авио-службе Владе Србије“ – поред „фалкона 50“ и „лир џета 31А“. „Према холандском специјализованом сајту „Скрамбл“, авион је произведен 2007. године и у питању је серијски број 14501006, који је већину своје службе провео у Бразилу. Интернет база „Плејнспортерс“ већ је ажурирана са Србијом као новим корисником летелице“, објавио је Спутњик почетком септембра.

Авион „фалкон 50“, за који је Спутњик навео да је недавно био на редовном одржавању у Америци и „век употребе ће му бити продужен за шест година“, често је у последњих неколико година помињан због кварова. Најпознатији „случај“ са том летелицом десио се у априлу 2015, када су тадашњи председник Србије Томислав Николић и његови сарадници због квара на мотору приликом лета за Ватикан били принуђени да се „са пола пута“ врате у Београд. Како је објавио РТС, мотор на авиону је „престао да ради изнад Јадранског мора, летелица која се налазила на висини од 10.000 метара пропадала је скоро два километра, али је захваљујући искусном пилоту избегнута несрећа“. Николић је тада, подсетимо, требало да се сусретне у Ватикану са папом Фрањом.

Према ранијим информацијама РТС-а, „фалкон 50“ произведен је 1981. и „реч је о француском тромоторном пословном млазњаку средње величине, који се производио до 2008. године“, док је „лир џет 31А“ произведен 1991. године. „Фалкон“ је превозио својевремено и бивше председнике СРЈ, Добрицу Ћосића и Слободана Милошевића. Због квара на „фалкону 50“ у децембру 2012. тадашњи премијер Ивица Дачић није на време полетео са аеродрома „Никола Тесла“ на Кипар, а квар је установљен „тек кад су премијер и делегација ушли у авион, па се чекала набавка новог дела“. Због квара на том авиону „замало је одложен“ и пут у Беч Дачића, у својству шефа српске дипломатије, у августу ове године.

Отказивања посета и кашњења

У јесен 2012. због квара на Владином „фалкону“ тадашњи први потпредседник Владе Александар Вучић вратио се из Уједињених Арапских Емирата у Србију авионом шеика Мухамеда бин Заједа ел Нахјана. Бивши премијер Мирко Цветковић неколико месеци раније због квара на истој летелици није отишао на министарски састанак у Брисел. Проблем на владином авиону догодио се и децембра 2010, када је Цветковић полетео у службену посету Бугарској, да би се вратио након што је пилот детектовао „недозвољене потресе на летелици“, а у марту 2011. тадашњи шеф српске дипломатије Вук Јеремић каснио је у повратку из Париза више од три сата, јер је пилот на писти уочио квар који су механичари потом отклонили.

Пише: Марија Стојановић – Лидија Валтнер, Данас.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. brazil je zemlja gde se nabavlja roba, pa i za nju pravljeni avijoni, prostora za pakete je dosta, a love ce biti do krova. — imamo iskusne biznismene i kupce ko ceda il onaj cupavi vecno drogirani iz pinka, a ima ih i vise al aj da ne pominjemo njihova imena koja svi znaju. — sto se mene tice siguran sam da ce videti zemlju serviju ko u raju. — samo oni neupuceni videce da skice, mumlaju i cudno se trzaju.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!