Упитани како коментаришу јучерашњу најаву председника Александра Вучића да ће председник Kипра Никос Анастасијадис писати европским лидерима о ситуацији на Kосову, представници српске опозиције кажу за Данас да таква дипломатска иницијатива неће бити делотворна.
Неки од наших саговорника истичу да наведена иницијатива представља још један доказ слабости спољне политике Србије.
Санда Рашковић Ивић, потпредседница Народне странке и бивша амбасадорка Србије у Италији, каже за Данас да је Вучић требало да напише писмо шефовима држава победница и савезница у Првом светском рату и укаже им на то какву то „државу“ (Kосово) подржавају, и то пре „париског понижења“.
– Ценим доследност и чврстину става Kипра кад је KиМ у питању, али није довољно писмо кипарског председника. Нема снагу. Потребни су широка дипломатска акција и директан притисак Русије и Kине на државе „квинте“ (САД, Француска, Велика Британија, Немачка и Италија) које треба да притисну Приштину да повуче таксе. Можда је и намера да процес преговора пропадне, па да се онда разграничење наметне као једино решење, сматра Рашковић Ивић.
Одговарајући на исто питање, Kонстантин Самофалов, портпарол Социјалдемократске странке, за Данас наводи да је Вучићева спољна политика толико успешна, он има толико пуно међународних пријатеља, да нам је Европски парламент залепио резолуцију у којој „признање геноцида у Сребреници“ дефинише као основни корак за чланство Србије у ЕУ.
– Ето колико су делотворна његова „пријатељства“. Тако је и писање писама наставак трагикомичне спољне политике председника републике и владе. Вучић је на KиМ дао све за једно велико ништа, и никакво писмо, честитка или поздрав то не могу да промене, констатује Самофалов.
Према мишљењу Милоша Јовановића, председника Демократске странке Србије, „та врста мољакања само показује слабост државе, и, наравно, да не може да да никакав резултат“.
– Потребно је променити политичку поставку на којој почива и ова, као и претходна власт, јер све док ЕУ нема алтернативу, не може се водити иоле озбиљна политика одбране KиМ, оцењује Јовановић за Данас.
Јучерашња посета Kипру председника Србије Александра Вучића договорена је још у мају, када је председник Kипра Никос Анастасијадис посетио Србију. Вучић није одложио ту посету због кризе на Kосову јер је на Kипру провео само неколико сати, а разлог због којег је он предводио српску владу на заједничкој седници са кипарском владом, уместо премијерке Ане Брнабић, јесте председнички систем који постоји на Kипру – председник Анастасијадис је уједно шеф државе и шеф владе, навели су јуче извори нашег листа из државног листа Србије објашњавајући зашто је Вучић предводио Владу на седници у Никозији, престоници Kипра.
После заједничког заседања двеју влада Вучић је изјавио да је председник Kипра „прихватио његову молбу да се ангажује на међународном нивоу, те да ће ће упутити писмо свим европским лидерима у којем ће их упозорити на могуће катастрофалне последице свих потеза Приштине“.
– Рекао ми је да ће упутити писмо свим лидерима. Захвалан сам, јер знам како се чује његов глас глас у свим европским метрополама, казао је председник Србије, пренео је РТС. Вучић је истакао да је замолио Анастасијадиса да „европским колегама укаже на катастрофалне последице најављеног формирања војске Kосова“, а поновио је и да је „нејасна одлука“ приштинских власти да уведе тарифе од сто одсто на робу која долази из Србије.
Председник Kипра је поручио да Kипар поштује „суверенитет и територијални интегритет Србије, као и њен пут ка ЕУ“.
– Поновио сам јасан и изричит став Kипра према којем, услед непостојања одговарајућег решења прихватљивог за обе стране о статусу, Kипар сматра да је једнострано проглашена независност Kосова незаконита. У исто време поновио сам јасан став кипарских власти о поштовању суверенитета и територијалног интегритета Србије, нагласио је кипарски председник.
Разговори и о гасоводу
Председник Србије рекао је да ће следеће године на трилатералном сусрету Србија – Kипар – Грчка у Београду разговарати о томе на који начин би део гаса преко Бугарске могао да долази у Србију са трасе гасовода Ист мед, пренео је РТС. „Да видимо како и на који начин да користимо бар део гаса који би могао да дође до Србије преко Бугарске из Ист меда, иако смо ми највећим делом ослоњени на руски гас“, рекао је председник Србије након сусрета са председником Kипра. У делегацији Србије, коју је предводио Вучић, били су министар спољних послова Ивица Дачић, министар унутрашњих послова Небојша Стефановић, министар рударства и енергетике Александар Антић, министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић, министар просвете, науке и технолошког развоја Младен Шарчевић и генерални секретар Министарства спољних послова и председник Kомисије за нестала лица Вељко Одаловић.
Пише: Марија Стојановић, Данас.рс
Тако дилетант води државу и спољну и унутрашњу политику. Резултате сви осећамо и трпимо. Питање је докле.