Политика

А “датум” да окачите мачку о реп

Шефови европских дипломатија још нису успели да се договоре о датуму за почетак преговора са Србијом о чланству у ЕУ, каже министарска спољних послова Кипра Ерато Козакоу Маркулис, јавља извештач РТС-а. Коначна одлука о томе биће донета у послеподневном делу рада Савета, напомиње Маркулисова.

Како сазнаје РТС, за земље које не признају Косово споран је део закључака у којем се наводи да Савет “поздравља” студију о изводљивости Европске комисије о Косову. Уместо тога, они траже неутралну формулацију да су “примили к знању”.

На поподневном делу састанка који почиње око 15.00 министри ће тражити компромисну формулацију која ће уважити напредак у дијалогу Београда и Приштине и бити прихватљива за све земље чланице.

Министарка спољних послова Кипра Ерато Козакоу Маркулис рекла је да шефови европских дипломатија још нису успели да усагласе ставове о датуму за почетак преговора са Србијом о чланству у ЕУ, али и Споразуму о стабилизацији и придруживању Косову. То остају једине отворене ставке закључака које би Савет министара требало данас да усвоји.
 

Како јавља извештач РТС-а, Маркулисова, која председава данашњем састанку у Бриселу, рекла је новинарима да ће коначна одлука о томе бити донета у послеподневном делу рада Савета и да очекује да ће још једном бити потврђена опредељеност проширењу ЕУ.

“Јуче смо имали дискусију на тему Западног Балкана и она ће бити настављена данас. Мање или више, закључци су већ договорени на амбасадорском нивоу, али остаје још неколико питања да буде решено”, истакла је Маркулисова.

Према њеним речима, спорна су два параграфа “у вези са Србијом и са Косовом о којима још треба дискутовати”.

Дипломатски извори преносе да се Шпанија и друге земље које не признају Косово снажно противе симетричном приступу Србији и Косову у нацрту закључака. Садашњи текст помиње да би у случају напретка у дијалогу у јуну 2013. године Србија могла да започне преговоре о чланству, а Косово преговоре о ССП.

Такав приступ “један корак за Србију, један корак за Косово” остаје главна тачка неслагања између земаља које не признају и оних који подржавају независност Косова.

Извор близак кипарском председниству не искључује могучност да одлука о преосталим спорним питањима буду препуштена шефовима држава и влада на самиту у четвртак и петак, ако министри данас не постигну договор.

Осим Косова и Србије, нема сагласности ни о отварању преговора са Македонијом чему се противи Грчка.

Чешки министар Карел Шварценберг изјавио је да се нада да ће Србија бити “награђена за огроман напредак који је учинила у дијалогу са Косовом”, а бугарски министар Младенов да је потребно послати “озбиљан политички сигнал Србији”.

“Али, оптимистична сам да ћемо још једном потврдити нашу посвећеност процесу проширења који је један од најефикансијих оруђа за промовисање мира, демократије и владавине права”, навела је кипарска шефица дипломатије.

Подршку Србији и иницијативи да се у закључцима Савета одреди као датум отварања преговора јун 2013. године пружили су, уочи коначне одлуке, а уз Аустрију, Италију и Кипар, и шефови бугарске и чешке дипломатије.

Министар спољних послова Чешке Карел Шварценберг поручио је да се нада таквом сценарију јер је “Србија направила огроман напредак у разговорима са Косовом и заслужује да буде награђена”.

И његов бугарски колега Николај Младенов истакао је да је због видљивог напретка потребно дати политички сигнал и подстрек “Србији и Косову”.

“Треба да се покаже да је европска перспектива могућа како за Београд тако и за Приштину”, навео је Младенов.

 

[quote]

Савет министара спољних послова земаља ЕУ требало би током данашњег дана да усвоји закључке који се, између осталог, тичу и европских интеграција Србије, а спор међу чланицама Уније настао је због формулације у којој ће бити поменут датум за почетак преговора, односно због тога да ли ће датум уопште бити поменут.

Земље које се оштро противе помињању било каквог рока, па и условног, јесу Немачка, Велика Британија и Холандија, док Аустрија, Италија, Кипар, Чешка и Бугарска, сматрају да Србија заслужује награду због испољене добре воље у дијалогу и успешног почетка спровођења споразума о интегрисаним прелазима.

[/quote]

 

РТС

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!