Европска унија у овом моменту неће доносити одлуке о почетку приступних преговора са земљама кандидатима, изјавила је јуче немачка канцеларка Ангела Меркел. „За то, према нашем мишљењу, још није дошло време”, додала је она. Иако није поменула појединачно ниједну балканску државу. Меркелова је рекла да убудуће треба брижљиво проверити да ли је кандидат за приступ ЕУ способан за испуњавање усвојених стандарда. „То је неопходно”, додала је Меркелова, наводећи да ће тако у Европи моћи и даље заиста да егзистирају европски стандарди и вредности, преноси Танјуг.
У случају Србије, подсетимо, Немачка је пре два дана, на састанку шефова дипломатије ЕУ, била најгласнији противник доделе датума преговора.
Коментаришући оно што се догодило на састанку шефова дипломатије ЕУ, пре два дана, министар иностраних послова Аустрије Михаел Шпинделегер истакао је јуче, пред Самит ЕУ, да је очекивао много више поводом одлуке о даљем ширењу ЕУ. .„Очекивао сам више, то желим да нагласим. Сада је потребно поставити темеље за наредне године”, истакао је он у изјави новинарима, коју је пренео Танјуг.
Шпинделегер је нагласио да је разочаран што су на заседању Европског савета поводом питања ширења уније били „само уздржани сигнали”.
Подсећајући да Немачка према проширењу ЕУ има овакав став годину-две и да сматра да не треба ићи у даља проширења него да треба видети како да се у оквиру постојећих чланица направи ефикаснија унија, Огњен Прибићевић, бивши амбасадор Србије у Берлину, сматра да поменуту изјаву Меркелове треба тумачити у контексту немачких избора.
Имајући у виду да немачки избори треба да се одрже на јесен 2013, Прибићевић наглашава да је велико питање да ли ће у јуну бити одређен датум преговора. „Тема проширења изузетно је непопуларна код бирача и онај ко се залаже за проширење може, заправо, само да изгуби бираче, који су у Немачкој, као и у осталим богатим земљама запада, засићени проширењем и свим оним што се дешава са Грчком, Португалијом, Ирском и другима”, казао је он.
Стога, „Србија треба да има велику дозу реалности”, чак и у случају да испуни све услове који се пред њу постављају и да Немачком ставу посвети посебну пажњу.
А шта је са утицајем оних земаља ЕУ које подржавају Србију? Министар европских послова Француске Бернар Казнев је, преноси Фонет, рекао да европска перспектива треба да буде подстицај земљама кандидатима да наставе са напорима. Бивши италијански министар иностраних послова Франко Фратини поручио је, преноси Бета, да Србија заслужује подршку како се не би осећала изолованом од међународне заједнице. „Што се тиче Француске, посебно, то је јако охрабрујуће, али, ипак, кључна ствар ће се одвијати у Берлину”, изричит је Прибићевић. Он истиче да немачки избори не треба да буду кочница Србији. „Напротив, ми треба да завршимо све обавезе које смо преузели. Ако доделе датума не буде у јуну, онда то да очекујемо у децембру”, закључио је он.
Б. Чпајак
Политика