Америке

Неки око Трампа верују да је нуклеарни рат допустив и да САД у њему могу победити

Берт за време годишњег заседања вашингтонске Асоцијације за контролу над наоружањем открио да се многи у Вашингтону поново окрећу Регановом Рату звезда, у уверењу да Америка може наредних година створити такав антиракетни штит да ће бити потпуно заштићена од сваког руског узвратног нуклеарног напада

* Руски нуклеарни експерт генерал Владимир ДВОРКИН: „Нека Пентагон не гаји илузије. Никаква стратешка одбрана – ни копнена, ни поморска, ни космичка – није у стању да одбије масовни нуклеарни напад. Наше интерконтиненталне балистичке ракете пробијају и најсавршеније системе ПРО“

_____________________________________________________________________

         У ДРЖАВНОМ и војном врху САД све је више оних који верују да нуклеарни рат допустив и да Сједињене Државе у њему могу победити.

          Ово је открио Ричард Берт, шеф америчке делегације на преговорима са СССР о нуклеарном наоружању (споразум СТАРТ-1).

         Према његовим речима, таква расположења подстичу нове технологије за које се у Вашингтону верује да могу заштитити Америку сваке руске нуклеарне одмазде:

         „Чини ми се да ми на доктринарном плану – то јест у гледању на нуклеарно оружје – почињемо да се разилазимо са Русима. У Москви се, као и раније, држе концепције гарантованог међусобног уништења које лишава смисла сваки нуклеарни рат. И тотални и строго дозирани и усмерени. Међутим, неки у нашој влади почињу да напуштају ту концепцију. А то може водити потенцијално крајње дестабилизујућем развоју догађаја“.

         Берт је све ово рекао за време годишњег заседања вашингтонске Асоцијације за контролу над наоружањем. Он је открио да се многи у Вашингтону поново окрећу Регановом Рату звезда, у уверењу да Америка може наредних година створити такав антиракетни штит да ће бити потпуно заштићена од сваког руског узвратног нуклеарног напада.

         Он је апеловао на вашингтонске политичаре да обнове дијалог са Москвом о новим споразумима о нуклеарном оружју, а и да са русијом отворе продубљену дискусију о самој функцији нуклеарног оружја у данашње време и о стратешкој стабилности у измењеним условима.

Неки око Трампа верују да је нуклеарни рат допустив и да САД у њему могу победити

Ричард Берт

         САД су се прошле године одлучиле за доктрину „селективних нуклеарних удара минијатурним нуклеарним пројектилима“, оз објашњење да је то само договор на такву доктрину тајно усвојену у Русији.            

         Директор московског  Центра за међународну бебедсност академик Георгиј Арбатов, који добро лично познаје Берта, наводи да Американци намеравају да неке од стратешких ракета које носе њихове подморнице опременуклеарним пројектилима мале снаге.

         Други руски нуклеарни експерт – генерал Владимир Дворкин – уверен је да Берт жели да упозори оне у Вашингтону који показују спремност да потцене прорачуне да би нуклеарни рат донео стотине милиона жртава.

         Дворкин још упозорава: „Нека Пентагон не гаји илузије. Никаква стратешка одбрана – ни копнена, ни поморска, ни космичка – није у стању да одбије масовни нуклеарни напад. Наше интерконтиненталне балистичке ракете пробијају и најсавршеније системе ПРО. Данас је немогућа перфектне стратешка противракетна одбрана“.

         Путин је пре два дана наложио „дубоку модернизацију“ руског нуклеарног потенцијала.

Факти

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!