Несташица воде и суше све чешће погађају Србију, те то оставља велике последице по пољопривреду. Тако је тренутно лук скупљи од банана, а ово лето очекује се слабији принос житарица и уљарица.
Суше у Дунавском региону, којем припада Србија биле су 2012, 2015, 2017. и 2018. године, а исто се очекује и ове, трећи пут заредом, што никада није забележено, кажу стручњаци. Ипак, разлог за високе цене није то, јер је суша погодила и регион где је скоро све јефтиније него код нас.
Мониторинг суше Републичког хидрометеоролошког завода Србије каже да су ове године сушом највише погођена источна и јужна Србија, као и Војводина, стручњаци сматрају да су последњи кишни дани поправили ситуацију са дефицитом падавина, али не и отклонили постојећи проблем. Минуле зиме и ове године купце је тако дочекала никад виђена ситуација до сада да килограм лука плаћају колико и банане, више од 150 динара, док и за кромпир морају да издвоје више од 100 динара.
На више цене највише утиче цена нафтних деривата, а према најавама оне ће у наредном периоду знатно порасти. То значи да ће у Србији наредних месеци поскупети готово сви производи, а не само храна.
Држава до сада није реаговала, а очигледно и неће. Упркос најавама највиших органа власти, а пре свега председника републике да ћемо живети много боље, као и даће расти плате и пензије, тешко да ћемо се наживети како треба.
Извор: ало, независни.рс