Бачка Паланка – Председник Скупштине Војводине Иштван Пастор присуствовао је данас у Бачкој Паланци откривању и освештавању споменика подигнутог у знак сећања на припаднике немачке заједнице који су живели у том граду између 1764. и 1944. године.
„Откривање спомен-плоче у знак сећања на припаднике немачке заједнице који су у три општине – Нова, Стара и Немачка Паланка, живели скоро два века, чин је који има за циљ да у човеку који стоји до нас видимо оно што нам је заједничко и што нас повезује, јер једино тако можемо сви заједно градити будућност”, рекао је Пастор на откривању споменика.
Како се наводи у саопштењу из Скупштине Војводине, он је истакао да се линија која раздваја добро и зло не протеже између народа, држава и раса, него у савести сваког понаособ у којој се „бије битка и доноси одлука јесмо ли људи и остајемо ли и даље припадници те врсте која се зове људски род”.
„Наша је дужност и част да сачувамо и пренесемо сећање на Подунавске Швабе и на генерацију која ће доћи после нас, и све оне који ће доћи и после њих, за вечност. Нека ова спомен-плоча буде за вечност!”, нагласио је Пастор.
Споменик „Сећање и разумевање”, који су, заједно с председником Пастором, открили председник Савезног удружења Подунавских Шваба у Немачкој Ханс Суприц и председник општине Бачка Паланка Бранислав Шушница, постављен је на платоу испред римокатоличке цркве у Бачкој Паланци.
После сагласности Министарства културе Србије, одборници Скупштине општине Бачка Паланка прошле године донели су Одлуку о подизању спомен-обележја некадашњим становницима Бачке Паланке немачке националности.
Средства за изградњу овог споменика у целости је обезбедио Савез удружења Подунавских Шваба Немачке и Удружења Немаца из Бачке Паланке у иностранству, а они су и били подносиоци захтева за подизање овог спомен- обележја.
Свечаности је присуствовао и председник Националног савета немачке националне мањине Михаел Плац, јавља Танјуг.
Политика.рс, Танјуг
Ти исти подунавски Немци , као фолкс дојчери у 2 св.рату су побили на хиљаде Срба по Војводини и Србији. А ми им подижемо споменик . Њихова недела и злочине памтиће Новосађани, Панчевци а по највише житељи под Копаоничких места Бруса. Где су побили све што су нашли по кућама , њивама и ливадама. Од беба у колевкама до стараца у кућама.
Da Vas dopunim:Zloglasna divizija”princ Eugen” koja se “proslavila” nalmonstruoznijim zločinima nad Srbima bila je sastavljena isključivo od folksdojčera!Kako mi je veoma davnp pričao jedan od retkih preživelih,kada su u selu Draginac kod Loznice, Nemci streljali gotovo 2000 stanovnika tog i okolnih sela:”Sve švabe koje su učestvovale u streljanju govorile su Srpski”!!!
Sram vas bilo za ilustraciju uz članak! Pola miliona građana Srbije strpano je u konclogore – i bukvalno su se zvali koncentracioni logori – od 1944. pa nadalje, preuzimanjem vlasti od strane komunista. Bukvalno svi, deca žene, starci, samo zato što su bili nemačke narodnosti. Desetine hiljada umrlo je od zime, gladi i bolesti, a ostali su zauvek proterani iz zemlje uz pljačkanje celokupne imovine. U isto vreme na istom ovom sajtu kukate kako su Srbi večite žrtve. Licemeri!