Колико год се врх Европске уније трудио, нема консензуса о наставку проширења на Балкан. Модел ‘реформе у замену за интеграцију’ стављен је ван снаге“.
То пише новинар Андреас Ернст у тексту за Ноје цирхер цајтунг.
Ернст, раније дугогодишњи дописник из Београда и један од најбољих познавалаца Балкана на немачком говорном подручју, осврће се на одлагање одлуке о почетку приступних преговора са Северном Македонијом и Албанијом, пише “Дојче веле”.
Председник Европског савета Доналд Туск је средином седмице у Бриселу рекао македонском председнику Стеви Пендаровском да је Скопље „урадило све што је ЕУ очекивала“, али да ипак „нису све чланице ЕУ спремне да наредних дана донесу одлуку о почетку преговора“.
„Да расположење у многим чланицама ЕУ не иде у прилог проширењу показује већ чињеница да је Европска комисија своје годишње извештаје о напретку објавила тек након Европских избора како својом препоруком о почетку преговора не би дала муницију десничарским партијама у Западној Европи које се противе интеграцијама“, пише Андреас Ернст за швајцарски Ноје цирхер цајтунг.
„За сада само Србија и Црна Гора преговарају са Бриселом и то напредује траљаво. Колико је цео процес климав показује холандска иницијатива којом се од Брисела тражи да се после десет година укине визна либерализација за Албанију. У Хагу се жале на криминалне мреже и илегалну миграцију из те земље“, додаје се у тексту.
„Слаба је утеха што се тринаест земаља, предвођене Италијом, Пољском и Аустријом, у заједничком саопштењу залажу за почетак приступних преговора са Албанијом и Северном Македонијом. Пољска је осим тога покренула и другу сличну иницијативу источноевропских чланица ЕУ. Баш као раније Британци, ове земље аргументују да проширење треба да буде приоритет у односу на продубљење заједнице држава. Зато наиме што онда чланице задржавају више суверености“, пише Ернст.
Он подсећа и на недавне речи високе представнице ЕУ за спољну политику Федерике Могерини која је у македонском случају рекла да се напори кандидата за ЕУ морају препознати и да ће у супротном ЕУ изгубити на кредибилитету у региону и шире.
„Али позиви Могерини не мењају ствар: више не функционише систем размене у којем државе кандидати трампе реформе и геополитичко добро владање у замену за интеграционе кораке ка ЕУ.“
О истој теми пише бечки Винер цајтунг: „Не, не и не – отпор Холандије и Француске проширењу ЕУ личи на инат деце која никако не желе да пусте и друге да се играју“, пише у тексту.
„Скепса према увећању ЕУ пре свега у властима западне и северне Европе осликава скепсу грађана тих земаља.“
Новости