Годину и по дана након почетка реконструкције ОШ Јосиф Kостић у Лесковцу и даље се лицитира када ће радови бити готови, док родитељи прете исписивањем деце из школе. Из Града за Мале велике приче одговарају да ће радови бити готови у најбољем случају за пет месеци, и то ако пројекат друге фазе буде одобрен до краја месеца. То практично значи да деца нову школску годину ни ове јесени неће дочекати у својим учионицама.
Kако би се реконструисала школа у коју иде око 1000 ђака, Град Лесковац је конкурисао за средства код владине Kанцеларије за управљање јавним улагањима. Првобитним пројектом крајем 2017. године било је предвиђено да се уради енергетска санација објекта и да радови трају 100 дана. Ипак, санација још увек није завршена, рокови за реконструкцију школе су неколико пута пробијени због чега су деца, према тврдњама родитеља, наставу пратила у неусловним просторијама на другим градским локацијама.
У општини признају да првим пројектом енергетске санације нису предвиђени проблеми са трошном међуспратном конструкцијом на школи због чега је дошло до кашњења завршетка радова. Због тог пропуста, било је потребно израдити пројекат друге фазе реконструкције, кажу за Мале велике приче из Града Лесковца.
„Након одобравања пројекта и потписивања уговора о финансирању извођења радова између Kанцеларије за управљање јавним улагањима и Града Лесковца, што се очекује у наредних десет дана, биће потребно нешто мање од пет месеци за спровођење поступка набавке, избор извођача и извођење радова“, наводе у Граду.
Из овог се може закључити да ће се ученици ОШ Јосиф Kостић, у најбољем случају, тек крајем године вратити у своје учионице.
Запослени у школи стали уз родитеље
Због оволиког кашњење завршетка реконструкције, свих 57 запослених у школи данас су одлучили да се придруже захтевима родитеља и да заједно покушају да добију одговор на питање зашто реконструкција траје оволико дуго.
Учитељица Ирена Јовановић, председница синдиката школе, каже за Мале велике приче да запослени у школи више „немају снаге да родитељима објашњавају када ће се њихова деца вратити у објекат“.
Kако наводи, дешава се да родитељи најављују исписивање деце из школе чак и учитељима и наставницима са којима имају одличну сарадњу и којима верују. Она упозорава да смањење броја ученика може утицати и на то да одређени број радника школе остане без посла.
„То отвара нови проблем јер ми, као централна градска школа, немамо технолошких вишкова. Замислите ситуацију у којој почне нова школска година, ми не пређемо у наш објекат и крене исписивање деце. То би неминовно довело до смањења броја запослених“, објашњава Ирена Јовановић.
Благојевић: Пројекат лош, након овога почеле ригорозније контроле
Подсетимо, директор Kанцеларије за јавна улагања Марко Благојевић раније је у изјави за Мале велике приче рекао да је први пројекат санације школе био лош и да су непланирани радови пропуст или пројектанта, фирме УРБАНПРО, или локалне самоуправе.
Упркос томе што Kанцеларија финансира читав пројекат, Благојевић је негирао одговорност за пропусте. На питање новинара наше редакције како је Kанцеларија дозволила да лош пројекат буде одобрен, он истиче да је „лош пројекат ствар односа између пројектанта и локалне самоуправе“.
Ипак, он је признао да су управо проблеми са овом и сличним реконструкцијама довели до ригорознијих контрола, по стандардима Светске банке, како се убудуће не би десило да лоши пројекти буду одобравани.
Инсајдер.нет