Први резултати о броју путника „Ер Србије“ са нишког аеродрома „Kонстантин Велики“ потврђују бојазан да је увођење субвенционисаних линија те компаније са овог аеродрома толико велика глупост и промашај да ни пет милиона евра годишње колико је предвиђено за субвенционисање тих линија из државног буџета, неће моћи да покрије губитке, оцењује Бојан Аврамовић, бивши директор Регионалне развојне агенције „Југ“, која је кроз студије и елаборате уређивала пословање „Kонстантина Великог“ у редовном саобраћају и одређивала цене аеродромских услуга.
Реаговање Аврамовића уследило је након што је Аеродром Ниш објавио службене податке о броју путника за прошли месец, по којима је он порастао за 3.777, односно 11,8 одсто у односу на исти месец прошле године, чему је допринело шест нових, субвенционисаних линија „Ер Србије“ до европских дестинација.
Уз ограду да не располаже другим службеним информацијама о субвенционисаним линијама, пошто се оне не објављују, он указује да овакви подаци само на први поглед звуче оптимистично, а да у ствари показују „изузетно лош старт“ тих линија.
– Ова прича добија потпуно други смисао када се узме у обзир да је прошлог месеца на тих шест линија, односно 30-ак повратних летова „Ер Србије“, инсталирано око 8.500 седишта, односно могло је да буде превезено толико путника. Чак и да је свих 3.777 путника, колико их је било више него у истом периоду прошле године, летело искључиво на линијама „Ер Србије“, а не на летовима лоу кост компанија које саобраћају из Ниша, то значи да је просечна попуњеност кабине на летовима „Ер Србије“ била испод 40 одсто. Дакле, у јулу је буџет Србије платио око 4.500 празних места у авионима „Ер Србије“ који лете из Ниша. Тако лош старт није имала, ни приближно, ниједна линија било које авиокомпаније која од 2015. године лети са нишког аеродрома – каже Аврамовић за Данас.
Он додаје да је ситуација „још драматичнија“ када се гледају појединачне линије, пошто је међу њима више оних које имају исподросечну попуњеност. Тачно је да треба времена да се новоустановљене линије „разраде“ и стабилизују – неке од њих сигурно и хоће, „али већина линија је толико бесмислена да пет милиона евра годишње неће бити довољно да покрије толике губитке“, каже он.
– Незванично, овај тренд попуњености се наставио и са другом групом линија „Ер Србије“ покренутом овог месеца. Август је, иначе, најпопуњенији месец у години, и најмање 20 одсто бољи од, рецимо, новембра или фебруара. Већ на крају овог месеца биће потпуно видљиви лоши трендови о којима говорим. Тада ће бити у продаји свих 31.000 места на свим линијама „Ер Србије“ из Ниша, којих је 12, и број путника на месечном нивоу требало би да буде већи бар за 20.000 у односу на исти период прошле године. Према расположивим подацима, то се, нажалост, неће десити, и добро ће бити да број путника порасте бар за 15.000. Али, права размера ове глупости ће се видети тек са годишњим резултатима, када ће се из државног буџета, по мојим проценама, платити од 150.000 до 210.000 празних места у авионима „Ер Србије“ на линијама из Ниша – каже наш саговорник.
Национални превозник „Ер Србија“ победио је априла ове године на међународном тендеру за избор авио-превозника на 12 субвенционисаних линија из Ниша, као понуђач са „једином исправном понудом“. Влада Србије је месец дана раније саопштила да ће летови на тим линијама од јавног интереса бити субвенционисани у периоду од 1. јула 2019. до 30. јуна 2023. године, а да је за ту намену из републичког буџета планирано 1,8 милијарди динара, односно 600 милиона годишње.
Ниш двоструко мање попуњен од Београда
– Просечна попуњеност авиона „Ер Србије“ на нивоу целе мреже – дакле у Београду, већа је од 70 одсто. У Нишу је, са државним субвенцијама, просечна попуњеност испод 40 одсто, а у најбољем случају, после „разрађивања“ линија, највероватније неће прећи 50 одсто – каже Аврамовић.
Пише: З. Миладиновић, Данас.рс