Србија

Србија као гасна комора

Србија је поново на светској мапи највећих европских загађивача, а њена престоница Београд, према подацима Ер вижуала, пре неколико дана је у једном моменту била чак и неславни светски рекордер по количини штетних материја у ваздуху.

Годишње од загађеног ваздуха умре око седам милиона људи широм планете. Становништво Западног Балкана је најугроженије у Европи јер је, како је недавно упозорила организација Уједињених нација за животну средину, изложено штетним концентрацијама које су међу највишим на старом континенту. Србија и Босна и Херцеговина су највећа претња не само региону, већ и читавом старом континенту, пошто је је установљено да је на њиховој територији чак осам од десет највећих загађивача ваздуха и по један у Бугарској и Пољској.

Колико је регион загађен открила је генерална секретарка Савета за регионалну сарадњу Мајлинда Брегу на недавном Београдском безбедносном форуму, рекавши да је чак шест балканских градова на листи 20 светских с највишом стопом загађености ваздуха.

– Неки од најозбиљнијих здравствених проблема становништва су последица загађења – упозорила је Брегу.

Костолац Б у Србији и Угљевик у БиХ заслужни су за половину свих загађења сумпор-диоксидом из фабрика угља на Западном Балкану, указао је директор Енергетске заједнице Јанез Копач, а те наводе потврђује извештај о хроничном загађењу угљем.

Колико су подаци алармантни потврђује прва тачка анализе назване Угаљ Западног Балкана угрожава јавно здравље Европе. Узрок су веома старе фабрике угља и испод стандарда, а подаци који датирају из 2016. показују да 16 електрана у овом региону емитује више сумпор-диоксида него свих 250 фабрика угља у Европи.

– Држава Србија мора да заштити људе, а не индустрију – поручио је председник Зелене странке, посланик Горан Чабради који је поднео Скупштини Србије Предлог измена закона о планирању и изградњи и на конференцији за новинаре у парламенту образложио да би те измене онемогућиле даље угрожавање људских живота приликом експлоатације руда.

Чабради је истакао да је Србија једина земља у Европи која дозвољава копање угља уз дворишта кућа у којима живе људи и где се играју деца.

– Измене закона предложене су да би се заштитили животи грађана, чије здравље већ деценијама нарушава експлоатација угља, а додатно им прети отварање нових копова. Тренутни закон је у супротности са Уставом Србије, који у члану 74. прописује право сваког грађанина Србије на здраву животну средину – казао је он.

Овај посланик је упозорио да становници делова Србије живе у животној средини која им угрожава живот јер су њихова дворишта проглашена за подручје експлоатације сировина.

– Живе у гасној комори – рекао је Чабради и навео да је то становништво забринуто и очајно јер њихови пријатељи и рођаци умиру од рака.

Девет од 10 људи на отвореном простору удише ваздух загађен више него што се сматра прихватљивим према Смерницама за квалитет ваздуха Светске здравствене организације и због тога се загађење ваздуха сматра озбиљном глобалном опасношћу по јавно здравље.

Становништво Западног Балкана изложено је концентрацијама загађујућих материја у ваздуху које чак до пет пута премашују вредности прописане националним, као и смерницама ЕУ и Светске здравствене организације.

Човек пречи од радних места

– Моја обавеза као човека, као народног посланика, али и као председника Зелене странке јесте да се борим за право грађана Медошевца, Великих Црљена, Зеока, Барошевца и других места. Обавеза сваког народног посланика и свих функционера Владе Србије јесте да помогну људима које угрожава експлоатација угља. Ниједно радно место не може бити важније од људског живота – рекао је Чабради и најавио да ће у у врло кратком року предложити и измене садашњег Закона о рударству, према којем је угаљ проглашен стратешким значајем Србије, а не људи.

У изради предлога закона учествовале су организације Центар за екологију и одрживи развој и Тихи луг. Представник ЦЕКОР-а Звездан Калмар је истакао да рударство које контролише само себе је рударство које убија људе.

– Јавни интерес је много већи од копања руда – казао је Калмар.

Колико киловата кошта један људски живот, запитала је надлежне председница удружења Тихи Луг Весна Терзић.

Посланици, пробудите се!

– Скупштина Србије има уставну, законску и моралну обавезу да помогне угроженим грађанима, а најбоља могућност за то је измена закона. Бављење политиком мора имати виши циљ, мора се заснивати на заштити људских права, а право на здраву животну средину значи право на живот. Овде су заказали министар, инспекције, јавност. Зато позивам министра да подржи овај закон, а позивам и све моје колеге народне посланике да гласају за предлог закона јер су у питању људски животи – поручио је Горан Чабради.

Горе него у Бангладешу

Београд је по загађености иза себе оставио градове у Кини, Индији, Бангладешу и Пакистану, а неретко је и међу првих 10 на планети као једини европски град. У општини Стари град је 22. октобра око подне у било црвено упозорење на „нездрав“ ваздух, а у четвртак „нездрав за осетљиве групе“ као и у Новом Београду и Новом Саду, док је Панчево било загађеније од ова два града.

Д. Декић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Zagadjenje vazduha, vode i tla u Srbiji je zaista izuzetno veliko i opasno, ali mnogo manje zbog uglja, a mnogo više zbog uranijuma koji su po Srbiji razbacali oni isti evropljani koji sad kobajagi brinu za naše zdravlje i zdravlje evropskog stanovništva. Zapravo ovim oni pripremaju odbranu svojim državama kad mi budemo podneli zahtev za ratnu štetu. U stilu: broj obolelih od raka se ne povećava zbog uranijuma, već zbog uglja, a zaboravljaju da je ugalj ovde u upotrebi oduvek, otprilike u istoj meri, a broj obolelih od raka se drastično povećao od bombardovanja. Nema im mrdanja. Ratnu štetu zemlji Srbiji i srpskom narodu oni će morati da plate, i to enormnu! Bolje bi im bilo da skupljaju pare, nego što pokušavaju da izbegnu neizbežno. Mi ovo moramo da naplatimo, ne samo zato da bismo očistili Srbiju, nego i zbog toga da odvratimo sve one koji već sad oštre kandže da nas napadnu i raskomadaju. Obaveza je ove i svake sledeće generacije da pažljivo beležimo šta nam je ko učinio nažao i da to naplaćujemo krivcima. To je jedini način da odvratimo gladne hijene, jer one su osetljive samo na dve stvari: na silu i na pare.

    1. Браво господине Рајко. Управо сте навели зашто ове јесени, када нам је изузетно чист ваздух они говоре о Београду и Србији као местима највећег аерозагађења. Вероватно стиже талас пораста оболевања због свега што су нам бацали за време бомбардовања, па овим желе да замаскирају праве узроке.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!