Недалеко од, по лепоти чувених, Таорских врела, у Доњем Таору, код Ваљева, археолози су пронашли остатке цркве из касног античког или раног византијског доба. Храм је део комплекса који чине мање утврђење и, вероватно, рударско насеље.
– У широј околини локалитета постоје трагови рударења, експлоатације бакра и гвожђа, а црква је окружена око стотину дугачким и два метра широким масивним зидом од крупног камења и стена – каже археолог Радивоје Арсић из Завода за заштиту споменика културе у Ваљеву. – Иначе, по начину градње, тек пронађени храм сличан је цркви из Јерининог града, који је пронађен у Бранговићу код Ваљева.
Локалитет на ком се налази тек откривена црква је на траси праисторијског и античког пута који је спајао долину Колубаре, преко кањона реке Градац, Мравињаца и Таора са ужичком котлином. На овој траси налази се више утврђења, рудника и насеља. Храм је на имању Милана Јефтовића, у близини Таорских врела, најлепших извора у ваљевском крају, недалеко од пута за Маковиште. На релативно кратком растојању преко наслага бигра створени су бројни слапови и водопади. Таорска врела уливају се у реку Скрапеж, која извире испод планине Повлен.
– Археолошка открића несумњиво дају додатни значај овом делу ваљевског краја, који красе Таорска врела – каже Арсић. – У непосредној близини налазе се и остаци куле осматрачнице, који су, нажалост, веома оштећени ерозијом и шумским растињем. Осим описа и мањих истраживања које је још 1995. године обавила Истраживачка станица Петница, археолози нису походили овај крај, па је откриће локалитета у Доњем Таору утолико битније за историју западне Србије.
ПРОЈЕКАТ
– Налази показују да су у периоду позне антике и ране Византије безмало сва насеља, па и она утврђена у планинским крајевима, имала изграђене цркве за становништво које је ту живело – објашњава Арсић. – Пројекат “Ваљевска жупа и околина у средњем веку” заједно спроводе Историјски институт Београд и Завод за заштиту споменика културе у Ваљеву. У протекле четири године откривен је велики број средњовековних некропола са мраморјем, стећака, цркава, утврђења и насеља од позне антике до османског пероида.
Б. ПУЗОВИЋ, Новости.рс