Србија

Вучић у Либију повео трговца оружјем да у име државе закључи уговоре вредне 150 милиона евра (видео)

Потпредседница Странке слободе и правде Мариника Тепић гостујући у Дану уживо поновила је оптужбе да је највише државно руководство у Србији, на челу са председником Александром Вучићем, умешано у, како тврди, нелегалне радње везане за трговину оружјем са Либијом. Упитала је шта је тражио 2013. године на састанку државних делегација Србије и Либије Слободан Тешић, који је, како тврди, у то време био на црној листи УН, показујући фотографије.

Она је, говорећи о узбуњивачу Александру Обрадовићу, рекла да је он заслужио сваку подршку и да је пустио “духа из боце”.

“Својим радом на откривању највишег коруптивног рада, односно трговине оружја под сумњивим околностима на штету државе, пустио духа из боце. Моје мишљење и мишљење моје странке је да Александар Обрадовић заслужује подршку, не само тако што одржавамо протесте подршке, не само тако што говоримо да је он храбар, већ је страшно важно да наставимо где је стао. И мој рад, и рад људи који ми помажу, је на трагу тога да ми морамо погодити тачно у цетар коруптивне радње СНС-а, иза којих, тврдим, врло свесно стоји и Александар Вучић”, ракла је она.

На питање на чему темељи те тврдње, она одговара да постављена питања нису сигурно импровизација, већ да су последица врло темљног рада, како је навела, ТВ Н1, БИРН-а, емисије Инсајдер, као и додатних доказа до којих је у међувремену дошла она и њене колеге.

“Из данашње перспективе, када поређате све ове године, вама се та књига отвори, и тада се намећу та кључна питања. Зашто су заташкана убиства наших службеника у Либији, 2015 године? Зашто је заташкано убиство Оливера Потежице, такође амбасадора Србије у Либији 2017. године? А онда вам се све то отвара и ви видите, када је реч о тренутној власти и врхушци СНС-а, води директне доказе и корене још од 2013. године”, казала је она и након тога у емисији показала фотографије са билатералних састанака руководстава Србије и Либије.

“Ово је заједнички састанак састанак делегације Србије и Либије 2013. године. Овај заокружени човек је Слободан Тешић. Питам шта он уопште тражи на састанку државних делегација, који је у то време када је састанак био одржан, био на црној листи УН, и то тако што је касније било утврђено да се као посредник “убацивао” и посредовао у погодби трговине оружјем између Србије и Либије. Његово оружје је завршавало у ратним подручјима”, казала је Тепићева оптужујући још Тешића и да је “зарад својих разлога подмићивао, плаћао високе државнике, и да је плаћао школарине деци службеника”.

“Зашто се он појављује као посредник у пословима који су договорени између две државе”, запитала је Тепић.

Оружје вредно 150 милиона евра

“У то време је министар војске Александар Вучић. Уговорен је пакет оружја вредног 150 милиона евра између две државе. Накнадном истрагом је утврђено да се као посредник појавила фантомска фирма са Kипра, “Kарсо”, за коју је утврђено да је Слободан Тешић повезан са њом”, тврди Тепићева.

Она је такође тврди да се на Аеродрому Никола Тесла, како каже, одвијају незаконите радње везане за превоз и складиштење драгоценог терета. Она је прошле недеље објавила фотографије на којима се види прекривени товари робе, за које она тврди да су последица нелегалне трговине.

“То нису тајне фотографије, апсолутно су аутентичне. Ради се о карго магацину аеродрома “Никола Тесла”. Људи, грађани, који су те фотографије имали, слали су и објављивали јавно на друштвеним мрежама, као доказ на моја раније постављена питања. Оно што се десило у међувремену, везано за те опасне материје, означене са “Б” ознаком, значи ради се о оружју, је да се од почетка октобра полиција саморазвластила и огласила ненадлежном да контролише товар који стиже из фабрике оружја”, навела је Тепић.

Дахлан у систему Интерпола од 2017. године

Она је рекла да би, без обзира на све изнете оптужбе, тужилаштво морало да реагује, јер посао новинара и опозиционих посланика није да буду истражни органи у једној земљи.

“Мени је жао што је црна рупа у овој земљи тужилаштво. Јер није наш посао. Ми нисмо истражни органи. Ми када изнесемо у јавност, они имају статус усмене јавне пријаве, и тужилаштво мора да реагује само, не да ми одлазимо и куцамо на врата, и молимо их да раде свој посао. Тужилац чим има сазнање ида постоје елементи кривичног дела, мора да реагује, без да смо ми закувцали на врата, и то је то чвориште”, навела је Мариника Тепић.

Говорећи о Мохамеду Дахлану, она је прецизирала да се он налази у систему Интерпола од 2017. године.

“Постоји више боја потерница, односно шест, од жуте, до црне. Оне које су доступне јавности су црвене, и то само делимично. Ако одете на сајт Интерпола, ви ћете видети око 7.000 људи који су доступни јавности, али се објављују они за које се сматра да грађани могу да помогну. Ја нисам рекла да је на црвеној, али он јесте дефинитивно у систему Интерпола, и ту нема никакве сумње. Он је осуђен у палестини још 2015. године. 2017. године Палестина, која потражуије Дахлана улази у Интерпол, и од тада је он у њиховом систему”, објаснила је она.

Н1 Београд

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!