Београд — Министарка Верица Калановић потписаће са компанијом ЦРБЦ (Цхина Роад анд Бридге Цорпоратион) из Кине предуговор за изградњу два аутопута у Србији.
Ради се о аутопуту Моравски коридор од Појата до Прељине и аутопут Нови Сад – Рума.
Аутопут од Новог Сада до Руме обухвата и изградњу тунела кроз Фрушку гору.
Министарство грађевине и урбанизма потписало је, раније данас, предуговор за изградњу дела Коридора 11 (К-11) од Обреновца до Уба и од Лајковца до Љига са представницима компаније “Шандонг хај-спид груп” из НР Кине, а вредност те инвестиције је 333 милиона долара.
Компанија ЦРБЦ, која ће градити Моравски коридор и аутопут Нови Сад-Рума, већ гради мост преко Дунава између Земуна и Борче у Београду.
ЦРБЦ је у саставу Кинеске компаније за телекомуникације и инфраструктуру (Ц Ц Ц Ц Интернатионал), са којом је 22. децембра Министарство саобраћаја потписало Меморандум о разумевању који предвиђа учешће те компаније у пројектима за модернизацију пруга у Србији.
Министарка Калановић је раније изјавила Тањугу да ће аутопут од Појата до Прељине бити дугачак око 110 километара (км).
Министарка је навела да ће аутопут Појате-Прељина, који ће повезати три велика града – Чачак, Краљево и Крушевац, бити класичан аутопут са шест трака.
Тај део Србије је, како је рекла, један од најзначајнијих пољопривредних и индустријских региона у земљи.
Градња аутопута Појате-Прељина требало би да буде реализована у оквиру пакета пројекта које власти НР Кине намеравају да финансирају у Југоистоцној Европи са 10 милијарди долара.
ЦРБЦ је државна спољно-трговинска корпорација за економску сарадњу и примарно се бави изградњом путева, мостова, тунела и лука, као и другим видовима саобраћајне инфрастуктуре.
Истовремено ЦРБЦ представља платформу за иностране пројекте компаније Ц Ц Ц Ц која је уврштена у листу 500 водећих глобалних корпорација.
Ц Ц Ц Ц је највећа грађевинска и пројектантска компанија у НР Кини за луке, путеве и мостове.
ЦРБЦ је основао огранке у више од 40 земаља и регија, са разгранатом мрежом у Азији, Африци и Европи.
Први европски огранак је основан у Београду ради изградње моста између Земуна и Борче са припадајућим саобраћајницама.
То је први саобраћајни инфраструктурни пројекат који представља основ за Споразум о техничкој сарадњи на пољу инфраструктуре, који је потписан измеду Владе Србије и НР Кине у априлу 2010.
Од 30 планираних стубова кинеског моста постављено је 24, а рок за завршетак моста је 2014, објављено је на сајту ЦРБЦ.
Постављен је први део коловозне конструкције будућег моста и у води су избетонирани главни стубови.
Инвестиција је вредна 170 милиона евра – 85 одсто кредитира кинеска Ексим банка, а 15 одсто средстава обезбедују држава Србија и Град Београд.
Танјуг