Србија

Србија: Расте број миграната – на југу их не задржавају, са севера их враћају

Враћање миграната и избеглица са хрватске, мађарске и босанско-херцеговачке границе назад у Србију као и тешко контролисање улаза на јужној српској граници због одсуства воље суседних земаља да задрже избеглице и мигранте утицаће да се број ових људи повечава у Србији, оцењује директор Центра за заштиту и помоћ тражиоцима азила Радош Ђуровић.

Ђуровић каже да је тешко проценити како ће се одвијати ситуација у 2020. години али истиче да је забележен повећан број доласка миграната 2019. у односу на исти период 2017. и 2018. године.

„Бележимо повечање броја људи у зимским месецима пре краја 2019. године и сада почетком ове, што није повезано са сезонским повечањем броја људи, јер зими број миграната који долази опада по правилу“, објашњава Ђуровић за Танјуг и истиче да је само у новембру прошле године забележано око 1.700 људи који су изразили жељу да траже азил у Србију.Од тог броја, додаје он, преко 650 њих су били Сиријци.

„Када погледамо окружење, проблеме к у Сирији, у покрајини Идлиб, у Турској, али и ситуацију у Грчкој, реално је очекивати да ће се миграције наставити у новој години истим темпом као и пре краја прошле године“, наводи Ђуровић и додаје да Србија може да очекује благо повечање броја људи који долазе.

Каже, мало вероватно да ћемо успети да зауставимо миграцију пре свега због тешке сарадње у тој области са Северном Македонијом, због проблема које постоје са Приштином, због одсуства воље суседних земаља да избеглице задрже на својој територији или да контролишу миграције у потпуности“, упозорава он и наглашава..

Према његовим речима, забрињавајућа ситуација је однос према мигрантима и избеглицама на северној граници, односно постојаног илегалног „гурања“ људи из правца Мађарске, Хрватске, па чак и БиХ назад у Србију.

„Таква ситуација додатно ће направити компликације у Србији јер ће се људи дуже задржават“, каже Ђуровић.

Када је реч о капацитетима за смештај избеглица и миграната који већ бораве у Србији, Ђуровић каже да се суочавамо са проблемима у смештају.

„Ми већ сада немамо довољно одрживог смештаја за избеглице, односно одговарајућег овим временским условима“, наглашава Ђуровић и додаје да у Адашевцима, у Сомбору, у Принциповцима људи спавају у великим шаторима где постоје проблеми са грејањем и топлом водом.

Додаје да услови у свим камповима нису исти, али да дефинитивно нема довољно места, односно резерве за непредвиђене ситуације у наредном периоду.

Коментаришући напад четворице миграната на младића на Зеленом венцу Ђуровић каже да нема прецизних инфомрација о томе и да чека да полиција изнесе информације у том, како је казао, несрећном догађају.

„Ово је први случај да су мигранти напали домаћег, локалног грађанина у Београду.

Очекујем да видимо о чему се овде заправо ради. Дефинитивно мигрантска популација није та која је склона да чини кривична дела или прекршаје усмерене према домаћем становништву“, објашњава Ђуровић и закључује да мигранти и избеглице избегавају да се огреше о закон.

Дневник.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Na snazi je sistem vezanih sudova: nasa mladost, strucnjaci, uceni ljudi – odlaze, ali nam zato dolaze razni migranti i ostala proterana lica. I, postajemo konglomerat svega i svacega, zadnja stanica Srbistan. Zalosno!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!