Свет

Глобални дуг потукао све рекорде

Иначе велики глобални дуг потукао је све рекорде већ крајем 2019. године, када је реч о уделу дуга у бруто домаћем производу. Уствари, глобални дуг, који чине позајмице домаћинстава, влада и компанија, порастао је за девет билиона долара (билион = хиљаду милијарди), на скоро 253 билиона долара, у првих девет месеци прошле године, према подацима Института за међународне финансије.

Тако је удео глобалног дуга у светском бруто домаћем производу, порастао 322 посто, чиме је премашен рекорд из 2016. године.

Више од половине ове енормне суме нагомилала су развијена тржишта, попут Сједињених Америчких Држава и Европе, где је удео дуга у БДП-у достигао 383 посто.

Има међу развијеним економијама још преступника – на Новом Зеланду, у Швајцарској и Норвешкој, забележен је раст задужења домаћинстава, док је удео задужења влада у БДП-у, у САД и Аустралији највећи икада забележен у те две земље.

У земљама у развоју задужења су мања, укупно 72 билиона долара, али брже расту у претходних неколико година, показују подаци Института за међународне финансије.

Удео кинеских дугова у БДП-у те земље приближава се цифри од 310 процената, што је и највећа стопа у земљама у развоју.

Инвеститори су дуго били скептични према задуженим тржиштима, а после иницијативе да кинеске компаније убрзано улажу у свету, дугови су се увећали 2017. и 2018. године.

Овако велики глобални дуг реална је претња глобалној економији, посебно у светлу очекивања да ће додатно порасти ове године.

„Подстакнути ниским каматним стопама и релаксираним финансијским условима процењујемо да ће глобални дуг премашити 257 билиона долара у првом кварталу 2020. године“, наводи Институт у извештају.

Америчке Федералне резерве три пута су снизиле референтну каматну стопу, Европска централна банка и даље је држи на посткризном нивоу.

Упркос повољним условима задуживања, ризик од рефинансирања је висок. Укупно 19 билиона долара кредита и обвезница стиже на наплату ове године, а мало је вероватно да ће све те рате бити отплаћене или рефинансиране.

Извештај института указује и на још једно важно питање – потребу за хитном акцијом у борби против климатских промена. Процене Уједињених нација су јасне – за одржив раст потребно је улагање 42 билиона долара у инфраструктуру, али земље са ограниченим капацитетима за задуживање могле би да се суоче са непремостивим препрекама у испуњавању услова за финансирање даљег развоја, наводи Институт за међународне финансије.

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!