ЕОГРАД – Министарка за регионални развој и локалну самоуправу Верица Калановић потписала је данас са Кинеском корпорацијом за путеве и мостове (ЦРБЦ) предуговор за изградњу два аутопута у Србији – Моравски коридор од Појата до Прељине и аутопут Нови Сад – Рума, у укупној дужини око 140 километара, а вредност радова је 642 милиона евра.
Аутопут ће се градити у дужини 109,6 километара у пуном профилу са шест трака од Појата до Прељине, где би радови могли да почну већ у рано пролеће, а аутопут са четири траке од Новог Сада до Руме ће се радити у дужини од 27 километара, укључујућу и тунел кроз Фрушку Гору који ће бити дугачак 2,7 километара. У оквиру та два пројекта биће изграђено око 10 километара мостова.
Калановићка је казала да за аутопут Нови Сад- Рума још нису готови пројекти, што ће бити завршено у 2013. години.
За половину Моравског коридора је већ припремљена пројектна документација и експропријација земљишта, а коначни уговор за оба пројекта биће потписан у јануару.
Министарка је казала да ће радове финансирати Ексим банка Кине под веома повољним условима – рок отплате је 20 година, период мировања пет година, а максимална камата износиће два и по одсто.
Калановић је рекла да је рок за изградњу Моравског коридора четири године, а аутопут Нови Сад – Рума 30 месеци.
Предвиђено је да домаће фирме учествују у реализацији пројекта са 45 одсто, а просечна изградња по километру коштаће 4,72 милиона евра.
ЦРБЦ већ гради мост преко Дунава између Земуна и Борче у Београду.
„Без развоја путне инфраструктуре нема правог развоја земље”, истакла је Калановићева, додајући да у централној Србији и делу између Новог Сада и Руме, где ће проћи аутопут, живи око 900.000 људи и послује око 50.000 малих и средњих предузећа.
Она је навела да ће бити отворена нова радна места и подигнут стандард грађана тако да су оправдана додатна задуживања земље због улагања у путну инфраструктуру.
Представник ЦРБЦ-а Чен Шанан се захвалио владама Србије и Кине на указаном поверењу за реализацију тих важних пројеката.
Шанан је изразио задовољство што ће та компанија допринети даљем развоју саобраћајне инфраструктуре у Србији и отварању новог поглављу у пријатељским односима две земље.
Амбасадор Чанг Ваншу је истакао да су последњих година односи две земље све бољи и да су томе допринели пројекти изградње моста Земун – Борча у Београду и модернизације и изградње термоелектране Костолац.
Много кинеских компанија је, према његовим речима, заинтересовано за рад у Србији и владе две државе то подржавају.
Уговор за градњу Моравског коридора и аутопута Нови Сад – Рума потписали су Калановићева, Шанан и директор предузећа Коридори Србије Дмитар Ђуровић.
Моравска траса ће повезати Коридор 10 (К-10) са будућим аутопутем од Београда до границе са Црном Гором (К-11), а укључиће Ћићевац, Варварин, Крушевац, Трстеник, Врњачку Бању, Краљево и Чачак.
На том потезу има око 10 индустријских и једна слободна зона, затим туристичке дестинације – шест планина, око 20 манастира, 10 бања…
Аутопут Нови Сад – Рума ће повезати два крака Коридора 10 кроз Србију – северни ка Хоргошу и главни према Хрватској.
Планирано је да изградња тог аутопута буде настављена до Шапца.
ЦРБЦ је у саставу Кинеске компаније за телекомуникације и инфраструктуру , са којом је 22. децембра Министарство саобраћаја потписало Меморандум о разумевању који предвиђа учешће те компаније у пројектима за модернизацију пруга у Србији.