Србија

Србија 91. у свету по индексу корупције, први пут од 2006. у доњем делу глобалне листе

Србија је по индексу перцепције корупције на 91. месту од 180 земаља и територија са индексом 39, истим као и годину дана раније, а први пут од 2006. године нашла се у доњем делу те листе, показује Глобални индекс перцепције корупције 2019 који је објавила организација Транспаренси интернешенел (Транспаренцy Интернатионал).

Србија на новој листи дели 91. место са Турском, што је пад за четири позиције у односу на претходно истраживање.

Са индексом 39 Србија заостаје четири поена за светским просеком а 27 поена за просеком западних земаља чланица ЕУ.

Kоментаришући резултате истраживања, професор Владимир Гоати оценио је да налази не указују само да је степен корупције у Србији висок већ и да је та појава ендемског карактера.

„То говори о слабости владавине права али и о постојању озбиљних сметњи економском развоју“, казао је Гоати на конференцији за новинаре у Београду.

Он је оценио да је један од кључних инструмената који омогућава „хиперендемску“ корупцију, пракса именовања вршилаца дужности у јавном сектору.

„Именовањем в.д. управника јавне својине на период од шест месеци, владајућа странка, ко год да је на власти, држи све носиоце моћи управљања на краткој узици. Тај инструмент је погубан и потребно га је што пре укинути иако власт не жели да се одрекне те праксе ад хок управљања“, казао је Гоати.

Програмски директор Транспарентности Србија Немања Ненадић оценио је да је перцепција корупције у Србији висока зато што је и корупција велика.

„Перцепција корупције се споро мења чак и кад земље раде како треба а ми не радимо све што је потребно. Очигледно је да је перцепција корупције у Србији велика јер се не решавају ни случајеви у којима има довољно доказа за корупцију, јер тужилаштво не испитује случајеве за које постоје сазнања о корупцији, јер није потпуно обезбеђена владавина права“, навео је Ненадић.

По његовим речима, посебно је проблематично в.д. стање у јавној управи и јавним предузећима иако је то противно законским одредбама из 2011., односно 2013. године.

„То се намерно не решава па се онда дешава да ММФ мора да подсећа Србију да поштује своје законе и укине тај облик политичке контроле унутар једног дела јавног сектора“, рекао је Ненадић.

На глобалном нивоу, најбољи резултат имају Нови Зеланд и Данска који деле прво место са индексом 87 а следи Финска са 86 док су на дну листе Сомалија, Јужни Судан и Сирија.

Од земаља региона, најбоље је пласирана Словенија са индексом 60, следи Хрватска са индексом 47, Црна Гора са индексом 45 док БиХ има индекс 36 а Северна Македоније 35.

Нула на скали означава висок степен корупције а индекс 100 одсуство корупције.

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. koja bre korupcija, koja bre gospoda, koji bre ljudi kad sve samo sami surovi lopovi, u poredjenju sa njima oni sto kradu kokosi cisti su ko ljiljan beli, da ne seru po zemlji bili bi ni manje ni vise nego andjeli.
    koji bre globalni indeks percepcije, alo bre, gurbeti bosanski krali, po navici, kako im i babo i matera radise, a kad plavi andjeli, /pardon sad su crni/ po svoje dodjose, nisu odavde, nemaju licnu kartu, neko im ukrao pa na njihovo ime uzimao.
    ovcijeg im vida sve samo sama postenjacina.
    aj uzimali, jedan drugom davali, medjusobno se okumili, kumica ko pilica a sevne i poneka guzica.
    ovi bre sadasnji preterali.
    nego tu je nesto drugo cega se ni nemci ni englezi nisu setili, zaduzili se mnogo i premnogo, svakako bez licne karte, na ime jos nerodjenih, koje niko ne zna ci su, i koji su, ni odakle su, mada bi oni voleli da su kozojebi pricadjeni a mi svi ostali u germaniji.
    koga da juris, kome da se zalis, kome da ih tuzis, ko su osteceni; nemos ti na kraj sa doktori pravni.

  2. kazu kad neko med pretace prste umaze pa polize, zar i onaj ko u kovnici i stampatriji para upravlja ne uzme neku do numizmaticke zbirke il samo onako da ima posto odobri pola palete aususa; artija je bezvredna a i zlato kod onog pricadjenog bugarina nestaje u tonama, /pise se tri tone, pa nekad i ja sam pogledam u ucene knjige da proverim koliko tona ima kilograma/ pa nista.
    pojo vucic magarcinu, razume se ne sam. al sudeci po obimu prijalo mu pa se dobro nazra a i malo ostavi i za familiju vuciju.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!