Високи савет судства изразио је озбиљну забринутост због понашања и изјава високих државних функционера, којима се у јавности ствара неповерење у правосуђе и руши ауторитет суда и судија.
„Тиме се подрива Уставом загарантована подела власти, као темељни основ правне државе“ , наводи Високи савет судства и подсећа да су сви државни органи и функционери дужни да својим поступањем и понашањем одржавају поверење у независност и непристрасност судија и суда, као и да им је забрањено коришћење јавног положаја и јавно иступање којим се утиче на ток и исход судског поступка.
Стога је, како додају, и недопустиво пре правноснажног окончања судског поступка било кога јавно оглашавати кривим или јавно проглашавати невиним, а такође је недопустиво јавно прозивати судије за правни став изражен у правноснажној судској одлуци.
„Такође, забрињавају изјаве појединих народних посланика којима се доводи у питање право судија на слободу мишљења, изражавања и удруживања. Kада се наведено повеже са најавом увођења ‘екстерне контроле судске власти’ може се закључити да је на делу намера да се судству одузму атрибути равноправне гране власти“ , додаје се у саопштењу објављеном на сајту ВСС-а.
Високи савет судства подсећа да је Предлогом Стратегије развоја правосуђа за период од 2019-2024. године, као општи циљ дефинисано даље јачање правне државе, јачање независности правосуђа и подизање нивоа поверења у правосудни систем.
Према Уставу, Високи савет судства је независан и самосталан орган који обезбеђује и гарантује независност и самосталност судова и судија.
Подсетимо, недавно је државни секретар у Министарству правде Радомир Илић изјавио да Устав Србије мора да се мења како би правосуђе добило „екстерну контролу”. Оценио је да су судство и тужилаштво постале неодговорне гране власти и затворени системи који брину само о себи додајући да и да би председник државе требало да бира судије и тужиоце, уследиле су реакције са различитим тумачењима. Ставове државног секретара критиковао је део струке сматрајући идеју увођења екстерне контроле опасном и новим покушајем политичког утицаја на правосуђе.
Иначе, оваква најава Радомира Илића дошла је само неколико дана након што је председник државе Александар Вучић критиковао рад правосуђа коментаришући вест да је тужилаштво обуставило истрагу против Филипа Kораћа због недостатка доказа.
Извор: Инсајдер